Pojazdy pozostawione bez tablic rejestracyjnych lub takie, których stan wskazuje na to, że nie są używane, mogą zostać usunięte przez Straż Miejską lub Policję. Są jednak sytuacje, w których ten obowiązek spada na zarządcę drogi.

Uszkodzone lub porzucone przez właściciela samochody często niepotrzebnie zajmują miejsca postojowe lub pozostawione są w miejscach niedozwolonych. Najczęściej zgłoszenia o takich sytuacjach trafiają do Straży Miejskiej.

– Jeśli chodzi o holowanie takich pojazdów, możemy interweniować jeśli pozostawione są one przy drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu – informuje st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik Straży Miejskiej Szczecin.

Są jednak również drogi, które nie posiadają żadnego z powyższych statusów. Często na osiedlach, którymi zarządzają spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe.

– Zdarza się, że zarządca takich osiedlowych dróg nie decyduje się na wprowadzenie tam żadnej ze stref, bo niesie to za sobą pewne ograniczenia. To nie tylko ograniczenie prędkości do 20 km/h i pierwszeństwo dla pieszych, ale też zmniejszenie liczby miejsc parkingowych, czego często obawiają się mieszkańcy – tłumaczy Joanna Wojtach.

Samochody porzucone w takim miejscu nie mogą być więc odholowane przez Straż Miejską. Może ona tylko pomóc w ustaleniu właściciela pojazdu. Obowiązek jego usunięcia spoczywa na zarządcy drogi.

W skrajnych przypadkach, gdy wrak nie jest przez zarządcę usuwany, można skorzystać z zapisów ustawy o recyclingu, która nakłada obowiązek złomowania takich pojazdów. Wtedy służby mogą interweniować, bez znaczenia, w którym miejscu stoi auto.

Straż Miejska wydaje coraz więcej dyspozycji usunięcia porzuconych pojazdów. W 2021 roku było ich już 269.