Radni przyjęli uchwałę przywracającą Strefę Płatnego Parkowania. Gdy przegłosowane uregulowania wejdą w życie, znów trzeba będzie płacić za parkowanie w śródmieściu. Stanie się to faktem najpóźniej za półtora miesiąca.

Na czas pandemii koronawirusa zniesiono opłaty za Strefę Płatnego Parkowania. Magistrat chciałby już jednak, aby wrócono do dawnych zasad.

„Zmiana uchwały podyktowana jest działaniami Rządu RP w walce z epidemią wirusa COVID-19 i tzw. „odmrażaniem” poszczególnych etapów gospodarki. Mając na uwadze normalne funkcjonowanie większości podmiotów gospodarczych, zakładów pracy, możliwy jest powrót do pobierania opłat na obszarze strefy płatnego parkowania” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały przygotowanego przez miejskich urzędników.

Nie chcieli zmian już teraz

Przeciwko przywracaniu opłat był klub Prawa i Sprawiedliwości. Zwracali też uwagę na kwestię bezpieczeństwa.

– Łagodzimy zasady dotyczące korzystania z komunikacji miejskiej, co zwiększa niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego powinniśmy i tak nadal zachęcać do korzystania z transportu indywidualnego, który jest w tej sytuacji bezpieczniejszy. Uważam, że uchwała o przywróceniu SPP powinna być wdrożona później – mówiła Agnieszka Kurzawa, radna z klubu PiS.

Zanim wejdzie w życie ruch zdąży się zwiększyć

Za odwieszeniem Strefy byli radni Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych. Ich zdaniem ruch samochodowy w mieście jest coraz większy i problemy z parkowaniem w śródmieściu już się pojawiają. Zwracali też uwagę, że wejście w życie uchwały, czyli rzeczywiste przywrócenie opłat, nie nastąpi już teraz, ale najwcześniej w połowie czerwca.

– Pamiętajmy, że wojewoda ma do 30 dni na publikację uchwały, a potem musi upłynąć 14 dni do czasu wejścia jej w życie. Maksymalnie może to być więc nawet półtora miesiąca. Ruch samochodowy do tego czasu jeszcze się zwiększy – tłumaczyła Jolanta Balicka z klubu Bezpartyjnych.

Wracają też wysokie stawki na pl. Orła Białego

Okres ważności opłat zryczałtowanych i opłat abonamentowych ulega wydłużeniu o okres obowiązywania na obszarze Miasta Szczecin stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii wprowadzonych w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, ale nie dłużej niż do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.

Radni przywrócili również wcześniejsze zasady dotyczące parkowania przy pl. Orła Białego. Przypomnijmy, że opłaty są tam dużo wyższe niż w innych częściach miasta.