„Jeżeli rozmawiamy o Polskim Ładzie, to stańmy w prawdzie” – apeluje wojewoda Zbigniew Bogucki, który zorganizował konferencję prasową, aby poinformować o nowej kampanii informacyjnej na temat rządowego programu. „Jeżeli ktoś twierdzi, że to zły program, to proszę powiedzieć o tym 94 procentom emerytów. Jesteśmy w jednym z najtrudniejszych momentów powojennej Europy, a rząd Prawa i Sprawiedliwości obniża podatki. To niezwykle istotne”.

 

Podczas poniedziałkowej konferencji wojewoda Bogucki zapewniał, że na Polskim Ładzie zyska „olbrzymia część społeczeństwa”. – W kieszeniach podatników zostanie 16,5 miliarda złotych. Te pieniądze nie trafią do budżetu państwa, tylko będą mogły być wykorzystane przez mieszkańców – mówił.

„Czy ci, którzy atakują, wprowadzali takie rozwiązania?”

Według danych przedstawionych przez zachodniopomorski urząd wojewódzki, na zmianach podatkowych zyska 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Osoby, które pobierają świadczenie do 2,5 tys. zł nie zapłacą podatku. Dla emerytów ze świadczeniem do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie Polski Ład w skali całego roku będzie korzystny (98 procent) lub neutralny (około 2 procent). Natomiast stracą te osoby, które pobierają świadczenia powyżej 12800 złotych brutto. Jak zapewniał wojewoda zachodniopomorski, w tym przypadku „mowa o niewielkim ułamku procenta”. ­

– Mniej niż 460 osób ma emeryturę większą niż 12800 złotych. Mówimy o niewielkim ułamku procenta, gdzie ta zmiana będzie niekorzystna. Potężna większość zyska – przekonywał Zbigniew Bogucki. – Mówimy o reformie, która obniża podatki, zostawia pieniądze w kieszeniach podatników, a spotykamy się z olbrzymim atakiem (ze strony opozycji – red.). Czy ci, którzy atakują, wprowadzali takie rozwiązania?.

Eksperckie dyżury ZUS i KAS, „aby rozwiać wątpliwości”

Przypomnijmy, że na początku roku niektóre grupy zawodowe (nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych) otrzymały mniejsze wynagrodzenia, choć na zmianach podatkowych miały zyskać. Rząd tłumaczył niedobory w pensjach błędami księgowymi, ale później przyznano się do błędu.

Sytuacja wprowadziła ogromne zamieszanie i niepokój wśród Polaków, z których zdecydowana większość do tej pory nie wie, jaką będzie otrzymywać pensję po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Aby zapobiec tego typu wątpliwościom, Zakład Usług Społecznych oraz Krajowa Administracja Skarbowa już od jutra mają rozpocząć wspólną kampanię informacyjną. Eksperci obu instytucji będą pełnić dyżury, podczas których „rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości”.

 – Ta kampania wynika z realnej potrzeby udzielania informacji na temat Polskiego Ładu – tłumaczył wojewoda Bogucki. – Pojawiły się różnego rodzaju problemy i zapytania dotyczące rozliczania. Będziemy mogli bardzo indywidualnie podejść do każdego przypadku. Warto w tych najbliższych dniach śledzić strony Krajowej Administracji Skarbowej i Zakładu Usług Społecznych. Zakładamy, że we wszystkich placówkach będą punkty informacyjne.

 Urzędy skarbowe czynne dłużej

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Robert Muszyński przypomniał również o infolinii, dzięki której eksperci mogą udzielać odpowiedzi.

– Dodatkowo urzędy skarbowe są czynne dłużej. Do godziny 19 pracownicy przekazują informacje o nowych rozwiązaniach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Do tej pory z tego wsparcia skorzystało około 1100 osób – poinformował Robert Muszyński. – Również lokalnie Krajowa Administracja Skarbowa jest w kontakcie z organizacjami, które reprezentują zachodniopomorskich pracodawców. Nasi eksperci przygotowują dla nich materiały, które później będą umieszczane na ich platformach internetowych.

Dyrektor szczecińskiego oddziału ZUS Dariusz Obiegło podkreślił, że już w październiku państwowa instytucja rozpoczęła przygotowania do Polskiego Ładu.

– Odbyło się wiele webinariów, spotkań. Skontaktowaliśmy się ze wszystkimi instytucjami, stowarzyszeniami i izbami przedsiębiorców. Wspólnie czytaliśmy nowe przepisy i wzajemnie się edukowaliśmy.

 Na stronach podatki.gov.pl oraz wiecejwportfelach.pl znajdują się zakładki „Pytania i odpowiedzi”, w których na bieżąco aktualizowane są wszystkie pytania i odpowiedzi związane z Polskim Ładem.