W Wodach Polskich sezon edukacyjny w pełni! Kilka dni temu odbyło się spotkanie z podopiecznymi Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach. Zostało zorganizowane z inicjatywy Nadzoru Wodnego w Szczecinie w ramach realizacji zadań edukacyjnych. Przeprowadzenie lekcji miało na celu poszerzenie świadomości najmłodszych w dziedzinie ekologii, ekosystemów - szczególnie wodnego - oraz ochrony środowiska. Planowane są kolejne spotkania ze szczecińskimi przedszkolakami. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie zachęca szkoły podstawowe i przedszkola do zgłaszania się – zespół Edukacji Ekologicznej chętnie przeprowadzi kolejne zajęcia.

Podczas prelekcji dzieci dowiadują się czym jest rzeka i skąd się bierze. Poznają także przepływającą przez Szczecin Odrę oraz zamieszkujące w niej stworzenia. W ramach edukacji ekologicznej rozmawiają także o tym jak należy dbać o środowisko, w szczególności o wodę. Za przygotowanie zajęć edukacyjnych odpowiedzialni są pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej oraz Wydziału Zarządzania Środowiskiem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Organizatorzy posiłkują się materiałami dydaktycznymi z zakresu edukacji ekologicznej przygotowanymi m.in. przez Kuratorium Oświaty.

– Jednym z zadań Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest propagowanie wiedzy na temat ochrony środowiska, powodzi, suszy czy oszczędzania wody. Przygotowany przez RZGW Szczecin program ekologiczny jest bardzo przystępny i w przyjazny dla dzieci sposób pozwala przyswoić wiedzę, która przydatna jest później na lekcjach przyrody czy biologii. Zależy nam, żeby dzieci z Województwa Zachodniopomorskiego dowiadywały się o tym jakie rzeki przepływają przez ich miejscowości, mówimy także o tym jak dbać o środowisko, liczymy na to, że zdobyta przez dzieci w przedszkolu wiedza zostanie także przekazana ich rodzicom. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Do pierwszych przedszkoli zgłaszaliśmy się sami z propozycją edukowania, teraz już placówki edukacyjne wykazują inicjatywę i deklarują chęć przeprowadzania takich zajęć - mówi Tomasz Pietras, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W bieżącym roku zostały zaplanowane jeszcze 3 spotkania w przedszkolach w Szczecinie. W toku są także zapisy na prelekcje na rok 2019. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie ma także w planach zapraszanie szkół podstawowych oraz szkół średnich do siedziby Nadzoru Wodnego w Podjuchach, gdzie na co dzień cumują lodołamacze. Podczas spotkań młodzież dowie się na czym polega akcja lodołamania i jak duże ma znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej Województwa Zachodniopomorskiego.