Radni przyjęli projekt uchwały powołującej od 1 października samorządową instytucję kultury o nazwie Willa Lentza. W pieczołowicie odrestaurowanym budynku dawnego Pałacu Młodzieży (al. Wojska Polskiego 84) mają odbywać się różnorodne wydarzenia kulturalne o interdyscyplinarnym charakterze.

„Wnętrza Willi przystosowane zostały do organizacji spotkań artystycznych, prezentacji dzieł kultury, wystaw historycznych, małych form teatralnych oraz koncertów kameralnych. Rodzaj proponowanej działalności definiuje Willę Lentza jako miejsce o interdyscyplinarnym charakterze, które pozwalać ma na wszechstronną prezentację różnorodnych dziedzin sztuki, a także podejmowanie działań związanych z ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego Szczecina” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Jaka dokładnie powinna być funkcja Willi Lentza?

Radny Robert Stankiewicz (klub Prawa i Sprawiedliwości) postulował, by rozszerzyć działalność Willi Lentza o funkcję muzealną, opowiadającą o historii Pogodna i Westendu. Jego zdaniem obecnie przedstawione plany nie będą w pełni wykorzystywać potencjału tego miejsca.

– Tam mają się odbywać bliżej nieokreślone wydarzenia i nie chciałbym, żeby z tego wyszło przysłowiowe mydło i powidło. To powinien być punkt odniesienia, który rozwinie turystycznie te części miasta, które przez wielu nie zostały jeszcze odkryte – Pogodno i Śródmieście – podkreślał.

Jak zostanie powołany dyrektor?

Radna Edyta Łongiewska-Wijas (niezrzeszona) skupiła się natomiast na sprawach personalnych. Dopytywała, czy miasto zamierza ogłosić konkurs na stanowisko dyrektora, czy zostanie on powołany przez prezydenta.

– Decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte – odpowiadał Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

Pełna przepychu rezydencja

Willa Lentza znajduje się przy al. Wojska Polskiego 84. Zbudowana została w 1889 roku dla Augusta Lentza, dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych. Większość współczesnych szczecinian kojarzy ją jako siedzibę Pałacu Młodzieży, który działał w jej wnętrzach od 1950 r. do 2008 r.

Zabytkowy budynek przeszedł właśnie prace renowacyjne, które kosztowały blisko 20 mln zł. W pełnych przepychu wnętrzach powstały m.in.: sala multimedialna ze sceną, biblioteka/księgarnia multimedialna, salon literacki, salon muzyczny, sale wystawowe i konferencyjne, a w piwnicy sala jadalna oraz bufet. Całość jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ZOBACZ TEŻ: Willa Lentza odrestaurowana. Efekt zapiera dech! [foto]