Radni przyjęli projekt uchwały powołującej od 1 października samorządową instytucję kultury o nazwie Willa Lentza. W pieczołowicie odrestaurowanym budynku dawnego Pałacu Młodzieży (al. Wojska Polskiego 84) mają odbywać się różnorodne wydarzenia kulturalne o interdyscyplinarnym charakterze.

„Wnętrza Willi przystosowane zostały do organizacji spotkań artystycznych, prezentacji dzieł kultury, wystaw historycznych, małych form teatralnych oraz koncertów kameralnych. Rodzaj proponowanej działalności definiuje Willę Lentza jako miejsce o interdyscyplinarnym charakterze, które pozwalać ma na wszechstronną prezentację różnorodnych dziedzin sztuki, a także podejmowanie działań związanych z ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego Szczecina” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Jaka dokładnie powinna być funkcja Willi Lentza?

Radny Robert Stankiewicz (klub Prawa i Sprawiedliwości) postulował, by rozszerzyć działalność Willi Lentza o funkcję muzealną, opowiadającą o historii Pogodna i Westendu. Jego zdaniem obecnie przedstawione plany nie będą w pełni wykorzystywać potencjału tego miejsca.

– Tam mają się odbywać bliżej nieokreślone wydarzenia i nie chciałbym, żeby z tego wyszło przysłowiowe mydło i powidło. To powinien być punkt odniesienia, który rozwinie turystycznie te części miasta, które przez wielu nie zostały jeszcze odkryte – Pogodno i Śródmieście – podkreślał.

Jak zostanie powołany dyrektor?

Radna Edyta Łongiewska-Wijas (niezrzeszona) skupiła się natomiast na sprawach personalnych. Dopytywała, czy miasto zamierza ogłosić konkurs na stanowisko dyrektora, czy zostanie on powołany przez prezydenta.

– Decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte – odpowiadał Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

Pełna przepychu rezydencja

Willa Lentza znajduje się przy al. Wojska Polskiego 84. Zbudowana została w 1889 roku dla Augusta Lentza, dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych. Większość współczesnych szczecinian kojarzy ją jako siedzibę Pałacu Młodzieży, który działał w jej wnętrzach od 1950 r. do 2008 r.

Zabytkowy budynek przeszedł właśnie prace renowacyjne, które kosztowały blisko 20 mln zł. Odrestaurowane pomieszczenia Willi mogą służyć do organizacji koncertów kameralnych, spotkań literackich, pokazów filmowych, dyskusji naukowych, wystaw, konferencji i oficjalnych uroczystości. Całość jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ZOBACZ TEŻ: Willa Lentza odrestaurowana. Efekt zapiera dech! [foto]