Zdolność do płynnego przejścia od black metalu do Erasure, od Radiohead do Stars Of The Lid definiuje ten zespół i jego muzyków. Bez uprzedzeń, bez przesady, bez bycia zakładnikami gatunków i ich granic - ale zawsze z najwyższą powagą. Podejmują wyzwania stawiane przez innych i odciskają na nich swoje piętno. Grupa Echo Collective już we wrześniu zabrzmi w finale MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2020!

Członkowie Echo Collective są klasycznie wykształceni, ale w praktyce nie definiuje to ich pracy ani nie ogranicza ich źródeł inspiracji. Tworzą i wykonują muzykę z wielkim spokojem i precyzją, które sprawiają, że przemyślana prostota utworu jest przekonująca, a malowane nią pejzaże, choć minimalistyczne, są wyraziste i przekonujące. Eksperymentowali z własnymi kompozycjami i improwizacjami, a nawet interpretacjami płyt black metalowych, szybko odkrywając, że mają swój własny głos muzyczny: taki, który zachował przestrzenną, kontemplacyjną dostępność muzyki, którą tworzyli z innymi, ale który odzwierciedlał ich własne osobowości i doświadczenia. I to właśnie ich aranżacja "Amnesiak" grupy Radiohead przyciągnęła uwagę niemieckiego centrum muzycznego !K7 - którzy podpisali z nimi kontrakt na dwa albumy.

Podczas MUSIC.DESIGN.FORM Festival zabrzmi kompozycja Jóhanna Jóhannssona – „12 rozmów z Thilo Heinzmannem" (w interpretacji Echo Collective, której życzył sobie sam kompozytor) – jednego z najbardziej utalentowanych współczesnych kompozytorów, którego śmierć w 2018 roku zaszokowała świat filmu i sceny. Zdobywca "Zotego Globa" (za muzykę do filmu "Teoria wszystkiego"), dwukrotnie nominowany do Oscara, dwukrotnie do Grammy, trzykrotnie do nagrody BAFTA, tworzył nie tylko na potrzeby wielkiej kinematografii. Na jego koncie jest kilka albumów studyjnych, współpraca z teatrami, a utwory były wykorzystywane także w sferze tańca współczesnego. Kitty Empire stwierdziła na łamach brytyjskiego tygodnika "The Observer", że jego twórczość trudno sklasyfikować: To coś pomiędzy nastrojową muzyką klasyczną a eksperymentalnymi ścieżkami dźwiękowymi.

Jóhann Jóhannsson miał „obsesję na punkcie tekstury dźwięku”, regularnie naginał granice pomiędzy muzyką klasyczną i elektroniczną. W swoim eklektycznym stylu tworzył hipnotyczne, wyjątkowo wyrafinowane obrazy. Piękno muzyki zawartej w „12 rozmowach” ujawnia to, co można nazwać istotą jego dźwięku. Znakomita interpretacja Echo Collective we współpracy z samym kompozytorem, ukazała się nakładem kultowej wytwórni płytowej Deutsche Grammophon we wrześniu 2019.

Teraz ten przejmujący utwór zabrzmi w szczecińskiej Filharmonii w niedzielę 27 września o godzinie 19:00 na żywo i online podczas finału trzeciej edycji MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2020.

Tegoroczny MDF Festival odbędzie się w dniach 23 - 27 września. Poza zespołem Echo Collective w ramach wydarzenia przedpremierowo zabrzmi najnowszy, inspirowany naturą, projekt muzyczny Hani Rani i Dobrawy Czocher, jak co roku zagra także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, która zaprezentuje barwny i obrazowy program. Zaplanowano również DJski live set w wykonaniu Agnieszki Obszańskiej i Łukasza Dziedzica, w czasie którego biały hol Filharmonii będzie stanowił "płótno" dla efektownych wizualizacji. Ze szczegółami festiwalu można zapoznać się na stronie Filharmonii: https://mdf.filharmonia.szczecin.pl/