Przystępne ceny a także szczytny cel – już w marcu w naszym mieście zacznie działać sklep charytatywny. Pieniądze, za które kupimy rzeczy – nowe i używane – pomogą realizować lokalne programy wsparcia.

 

– Chcemy dać rzeczom drugie życie, dlatego też otwarcie sklepu planowane jest na 18 marca, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Przygotowujemy też na ten dzień wystawę informacyjną, która pokaże ideę i cele pierwszego sklepu charytatywnego w Szczecinie – mówi Arkadiusz Skrzypiński, koordynator projektu Sklepu Charytatywnego Sue Ryder w Szczecinie. – W Warszawie Fundacja Sue Ryder ma w tej chwili 5 sklepów, lada chwila otwiera się kolejny. Pomimo pandemii sklepy takie funkcjonują. Myślę, że najlepszym przykładem są Wyspy Brytyjskie, gdzie takich sklepów są setki. Bardzo ważni będą dla nas wolontariusze. Chcemy stworzyć miejsce spotkań, przyjazne, które chce się odwiedzać, łączy pokolenia. Nasza idea może liczyć na pomoc zarówno seniorek, jak i licealistów.

W szczecińskim Sklepie Charytatywnym będzie można znaleźć odzież, książki, płyty, zabawki, drobne AGD, sprzęt sportowy, biżuterię, ozdoby, akcesoria.

Polityka „zero waste”

– Chcemy zapoznać mieszkańców z akcją Dobre Porządki: mieszkańcy posiadają wiele rzeczy, których już nie potrzebują – przekazując je Fundacji, dają im drugie życie – przyznaje koordynator.

Jednak jak podkreśla Skrzypiński, nie będzie to kolejny sklep z rzeczami na wagę, a wszystko będzie wycenione, ale po przystępnych cenach. Co ważne, zysk ze sklepu zostaje w Szczecinie.

– Zaczniemy od pomocy Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Iskierka” przy Zespole Szkół Specjalnych nr 12 w Szczecinie – mówi Skrzypiński. – Planujemy pomagać więcej i szerzej, zobaczymy, jak się będą rozwijały się nasze działania.

Przekazywać rzeczy można jeszcze przed otwarciem

Już teraz mieszkańcy Szczecina mogą przynosić dary do sklepu podczas dyżurów: w poniedziałki i czwartki w godz. 15-17 i we wtorki, środy i piątki w godz. 12-14.

– Będziemy dysponować własnym transportem, więc będziemy mogli podjechać i zabrać rzeczy, które ludzie chcą przekazać do sklepu charytatywnego – dodaje Skrzypiński.

Ze sklepem można kontaktować się drogą mailową: szczecin@fundacjasueryder.pl lub telefonicznie: 516 222 792. Więcej informacji dostępnych na Facebooku: https://www.facebook.com/SklepSRSzczecin, a także na Instagramie: https://www.instagram.com/SklepSRSzczecin.

Otwarcie Sklepu Charytatywnego przy placu Lotników 7 już 18 marca. Sklep będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18.