Do czerwca zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty w przetargach na roboty budowlane w rejonie Kanału Dębickiego i Basenu Kaszubskiego. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA tłumaczy przedłużenie terminu dużym zainteresowaniem potencjalnych wykonawców.

W czasie trwania przetargu pojawiło się wiele pytań dotyczących szczegółowych zapisów, były też odwołania zainteresowanych firm od treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Obie inwestycje mają przygotować portowe nabrzeża do planowanych parametrów toru wodnego po pogłębieniu, czyli 12,5 metra.

Tutaj skoncentruje się obsługa drobnicy

Wartość zadania „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego” szacowana jest na 433 mln zł. Zagwarantowane jest dofinansowanie unijne w wysokości 226 mln zł. Projekt ma być zrealizowany do końca 2022 r.

Infrastruktura w tym rejonie ma być zmodernizowana pod kątem obsługi drobnicy, w tym kontenerów. Wyremontowane zostaną nabrzeża Czeskie, Słowackie i Fińskie. Po wschodniej stronie kanału, na Ostrowie Grabowskim, wybudowane zostanie nowe nabrzeże Norweskie, a w przyszłości być może również nabrzeże Duńskie, które zamknie tę część kanału.

ZOBACZ TEŻ: Port szykuje się do modernizacji nabrzeża na północy Szczecina

Nowe nabrzeże i modernizacja istniejących

Projekt „Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego" oszacowano na 315 mln zł. Wartość unijnego dofinansowania to 150 mln zł. Ta inwestycja też powinna być gotowa najpóźniej w grudniu 2022 r.

Basen Kaszubski, zwany jest również Górniczym. Najważniejsze zmiany planowane w tej okolicy to budowa nowego nabrzeża Dąbrowieckiego oraz modernizacja nabrzeży Katowickiego i Chorzowskiego.

– Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, to z całą pewnością niekwestionowany lider inwestycyjny w regionie. Od chwili, kiedy jesteśmy w UE, dzięki unijnemu wsparciu do końca 2021 roku kwota inwestycji zrealizowanych przez Spółkę w zespole portów Szczecin- Świnoujście przekroczy 2 mld złotych – podkreśla Monika Woźniak-Lewandowska, specjalista ds. komunikacji i PR w ZMPSiŚ.

Kanał Dębicki. AUTOR ZDJĘCIA: ZMPSiŚ