Zostało mniej niż trzy miesiące do finału regat TSR 2017. Będzie tak pięknie jak podczas poprzednich edycji?

Piękne żaglowce przy Wałach Chrobrego i barwne załogi z całego świata na ulicach miasta. Od 5 do 8 sierpnia Szczecin znów pokaże swój morski charakter po raz trzeci organizując finał regat The Tall Ships Races 2017. Główną gwiazdą muzyczną imprezy będzie Andrea Bocelli. To ma być  fantastyczny początek wyjątkowego szczecińskiego sierpnia, w którym zaplanowano jeszcze Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic (11-12 sierpnia) i finały siatkarskich Mistrzostw Europy (25-28 sierpnia).

Największymi gwiazdami finału TSR będą oczywiście żaglowce. Po raz trzeci do Szczecina przypłyną największe i najpiękniejsze jednostki z całego świata. Przy Wałach Chrobrego i Łasztowni zacumuje ich kilkadziesiąt, w tym 19 najbardziej prestiżowych żaglowców zaliczanych do klasy A.Majestatyczne żaglowce, historyczne repliki i załogi z egotycznych krajów

Pojawi się oczywiście wielka trójka z Polski: Dar Młodzieży, Fryderyk Chopin (jego portem macierzystym jest Szczecin) oraz Pogoria. Po raz pierwszy jednocześnie będzie można podziwiać tercet wielkich rosyjskich żaglowców: Siedow, Kruzensztern i Mir.

Jak zawsze chętnie fotografowane będą repliki historycznych jednostek. Znów w Szczecinie pojawi się rosyjski Sztandart, który został zaprojektowany na wzór okrętu z XVIII-wiecznej floty Piotra Wielkiego. Przypłynie także czeski La Grace, replika żaglowca z drugiej połowy XVIII wieku. Gościć będziemy norweskiego Statsraad Lehmkuhl, który po morzach i oceanach pływa już ponad 100 lat. 90. urodziny podczas szczecińskiego finału obchodził będzie pływający pod tą samą banderą - Sorlandet.

Żałować można tylko, że zabraknie ulubieńców szczecinian z poprzednich finałów – barwnej załogi Cuauhtemoca. Meksykanie nie przypłyną, ale nie zabraknie gości z innych egzotycznych zakątków świata. Nad Odrą zacumują np. Biały Łabędź, czyli brazylijski Cisne Branco, a także Shabab Oman II z Omanu.Andrea Bocelli największą gwiazdą na scenie

Dopełnieniem żeglarskiego klimatu i masztów kołyszących się na Odrze będą dodatkowe atrakcje. Na szczecinian oraz turystów z kraju i z zagranicy czekać będą m.in. jarmarki, wesołe miasteczka i koncerty. Największą muzyczną gwiazdą zlotu żaglowców będzie Andrea Bocelli.

Goście spoza miasta powinni w Szczecinie zostać jeszcze przynajmniej przez tydzień. By 11 i 12 sierpnia obejrzeć pokazy firm pirotechnicznych z całego świata, w ramach największego w Polsce Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic.Odżyją piękne wspomnienia z poprzednich zlotów

To trzeci finał TSR organizowany w Szczecinie. Wcześniej żaglowce z całego świata gościły przy Wałach Chrobrego w 2007 i 2013 roku. Obie imprezy cieszyły się olbrzymią popularnością. Wystarczy przytoczyć kilka liczb. W 2007 roku przypłynęło ok. 100 jachtów i żaglowców, szczecińskie nabrzeża odwiedziło około 2 mln gości, a 15 mln internautów obserwowało zlot dzięki transmisji on-line. Sześć lat później w finale regat uczestniczyło ok. 3200 żeglarzy z 36 krajów. Ponad 2 miliony osób, które odwiedziło teren imprezy (ok. 75 tys. m kw.) mogło skorzystać z ponad 500 punktów handlowych.

Ważniejsze od suchych liczb są jednak emocje i wspomnienia gości finałów TSR. A te w zdecydowanej większości są bardzo pozytywne. Mieszkańcy z tęsknotą wspominają nie tylko piękne żaglowce kołyszące się na Odrze, ale również pamiętny koncert Nelly Furtado i finał Eska Music Awards (oba wydarzenia towarzyszyły finałowi w 2013 roku). Za niespełna trzy miesiące będą mogli przeżyć kolejne niezapomniane chwile.
Plan wydarzeń oraz spis jednostek znajdziesz na www.tallships.szczecin.eu i Facebooku (@TSRSzczecin).

Finał The Tall Ships Races Szczecin 2017 w sieci:
WWW: https://tallships.szczecin.eu/
Facebook: http://bit.ly/TSRSzczecinFacebook
Twitter: http://bit.ly/TSRSzczecinTwitter
Instragram: http://bit.ly/TSRSzczecinInsta
Pinterest: http://bit.ly/TSRSzczecinPinterest
Flickr: http://bit.ly/TSRSzczecinFlickr