Jarmark dawnych i współczesnych rzemiosł, pokazy kuglarzy, inscenizacja egzekucji katowskiej, koncerty, fireshow i największa atrakcja, czyli I szczeciński Turniej Rycerski – tak w skrócie będzie wyglądał najbliższy weekend na Zamku Książąt Pomorskich. W piątek wieczorem startują obchody Święta Gryfa. Impreza potrwa aż do niedzieli.

Pierwszy turniej po wiekach przerwy

– Od lat staramy się w różny sposób popularyzować dziedzictwo Gryfitów, wiedzę na temat książąt i życia na szczecińskim dworze, a także historię Księstwa Pomorskiego – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Wydajemy publikacje naukowe oraz foldery dla zwiedzających nasz Zamek. Kupujemy muzealia z okresu panowania dynastii Gryfitów: grafiki, starodruki, monety, mapy. Organizujemy wystawy, konferencje naukowe i wydarzenia okolicznościowe. Od 2014 każdego roku obchodzimy Święto Gryfa w nawiązaniu do najstarszego zachowanego wizerunku gryfa pomorskiego na pieczęci Bogusława II, uwierzytelniającej dokument wystawiony 29 września 1214 r. Od tego roku podczas Święta Gryfa chcemy również przypominać o odbywających się także na dworze Gryfitów turniejach rycerskich – zapowiada.

Turnieje rycerskie wracają na Zamek Książąt Pomorskich po kilku wiekach przerwy. – Ostatnie turnieje na Zamku w Szczecinie odbyły odbyły się prawdopodobnie w XVI wieku za panowania księcia Jana Fryderyka – informuje Monika Adamowska, rzecznik prasowy tej instytucji. Później miały tu jeszcze miejsce rycerskie potyczki, nie w formie turniejów, lecz widowisk. O rycerskich gonitwach do pierścienia, jakie odbyły się na szczecińskim dworze książęcym w 1612 r. pisał Paul Friedeborn. Podobne rycerskie rozrywki (z 1618 r.) opisywał Filip Hainhofer. Fakty te przytacza historyk sztuki Maria Łopuch, w wydanej właśnie przez Zamek najnowszej publikacji „O turniejach rycerskich na szczecińskim zamku” – dodaje rzeczniczka.

Pierwsze atrakcje już w piątek

Tegoroczne Święto Gryfa zaplanowano w dniach 28 – 30 września 2018. Wydarzenie rozpocznie się w piątek (28 września) od wykładu Marii Łopuch na temat turniejów rycerskich na dworze Gryfitów. Początek o godz. 18:00 w Kinie Zamek.

Tego dnia odbędzie się również zwiedzanie zamkowych dziedzińców (od godz. 19:15) z zamkowym przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem w asyście rycerzy Chorągwi Zachodniopomorskiej Księcia Kazimierza V Szczecińskiego.

Jarmark i liczne pokazy

W sobotę i niedzielę, 29 i 30 września, w Zamku trwał będzie Jarmark Rzemiosł Dawnych i Współczesnych. Wśród kilkudziesięciu kramów zobaczyć będzie można m. in. warsztaty: tkacki, garncarski, perfumiarski, wikliniarski, kowalski, menniczy. Zaplanowano również pokazy wyrobu m. in. szkła, biżuterii. Będzie też okazja spróbować średniowiecznej kuchni.

Przez dwa dni będą odbywały się pokazy kuglarzy, animatorów, sbandieratori (żonglerów chorągwiami), inscenizacje (m. in. egzekucji słynnego błazna szczecińskiego Zamku Mikołaja Hinzego) i widowiska plenerowe.

W sobotę pierwsze walki

I Turniej Rycerski rozpocznie się w sobotę o godz. 14:00. – Zapowiedziało w nim udział ponad 20 walczących m.in. z drużyn Leo Corde ze Śląska, Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, Bractwa Rycerzy Ziemi Międzyrzeckiej, Opolskiego Bractwa Rycerskiego, Zakonu św. Jana z Lublina czy zachodniopomorskiej Roty Pieszej von Massow – wylicza Grzegorz Kuklewski „Lazarus” z Fundacji Gloria Griffin, konsultant merytoryczny turnieju i Święta Gryfa. – Głównym sędzią turnieju będzie Stanisław Kula, wieloletni główny sędzia walk m.in. turniejów grunwaldzkich, sędzia liniowy lub główny w turniejach ligowych Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich. W 2013 otrzymał sędziowski certyfikat Międzynarodowej Federacji Walk Rycerskich HMB. Jako sędzia brał udział m. in. w dorocznych Mistrzostwach Świata (2 razy w Pradze czeskiej, w Barcelonie i francuskim Aigues-Mortes ). Sędziował też Mistrzostwa Świata w federacji IMCF (Malbork). Od lat jest także dowódcą Grunwaldzkiej Chorągwi Gończej.

Jak będzie wyglądał szczeciński turniej rycerski? – Podczas turnieju przeprowadzone zostaną walki jeden na jednego w pełnej oprawie heraldycznej. Przed walkami będą przedstawione męstwo, cnoty i dorobek turniejowy każdego z walczących. A wszystkiemu przyglądać i przysłuchiwać się będzie Loża Dam – opowiada „Lazarus”.

Rycerze będą walczyć o cenne nagrody: 1. miejsce = 1 500 zł, 2. miejsce = 1 000 zł, 3. miejsce = 500 zł. Dodatkowo zwycięzca turnieju otrzyma replikę XV-wiecznego pucharu.

Podczas Święta Gryfa w Zamku odbędą się także rozgrywki testowe strategicznej gry planszowej Gryfstorie, opartej na legendach Pomorza. Tę przeznaczoną dla osób od 8. roku życia grę, stworzyła w ramach pracy dyplomowej na ZUT Karolina Łaski. W Gryfstorie zagrać będzie można w sobotę przez cały czas trwania Święta Gryfa, a w niedzielę w godz. 11:00-14:00.

Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Organizatorem Święta Gryfa i I Turnieju Rycerskiego na Zamku jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, konsultantem merytorycznym - Grzegorz Kuklewski „Lazarus”, Fundacja Gloria Griffin.

Szczegółowy program Święta Gryfa 2018 i I Turnieju Rycerskiego na Zamku:

piątek, 28 września

godz. 18:00 Wykład „O turniejach rycerskich na szczecińskim zamku”. Prowadzenie Maria Łopuch, historyk sztuki. Kino Zamek. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Zamku (wejście A, I piętro) od godz. 17.30. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 19:15 Zwiedzanie zamkowych dziedzińców. Zbiórka przy pomniku Bogusława X i Anny Jagiellonki. Oprowadzał będzie Tomasz Wieczorek, zamkowy przewodnik, w asyście rycerzy Chorągwi Zachodniopomorskiej Księcia Kazimierza V Szczecińskiego.

sobota, 29 września

godz. 12:00 Otwarcie Zamkowego Jarmarku Rzemiosł Dawnych i Współczesnych

godz. 12:00 - 19:00 Pokazy kuglarzy, animatorów, sbandieratori (żonglerów chorągwiami) oraz inscenizacja egzekucji katowskiej

godz. 13:00 Prezentacja uzbrojenia średniowiecznego

godz. 14:00 Uroczyste otwarcie Turnieju Rycerskiego

godz. 14:15 Prezentacja drużyn i rycerzy biorących udział w walkach

godz. 15:00 Walki rycerskie (eliminacje)

godz. 16:30 Widowisko plenerowe – udział Księstwa Szczecińskiego w bitwie pod Grunwaldem 1410

godz. 17:00 Walki rycerskie (eliminacje)

godz. 18:30 Prezentacja drużyn i rycerzy wyłonionych z eliminacji

godz. 19:00 Koncert śląskiego zespołu muzyki dawnej JAR

godz. 20:00 Fireshow

niedziela, 30 września

godz. 11:00 - 18:00 Zamkowy Jarmark Rzemiosł Dawnych i Współczesnych

godz. 11:00 - 18:00 Pokazy kuglarzy, animatorów, sbandieratori (żonglerów chorągwiami) oraz inscenizacja egzekucji katowskiej

godz. 13:00 Otwarcie półfinału Turnieju Rycerskiego

godz. 13:30 Prezentacja drużyn i rycerzy. Walki rycerskie

godz. 14:30 Tragikomiczna historia Mikołaja Hinze. Inscenizacja egzekucji słynnego błazna szczecińskiego Zamku

godz. 15:30 Finał walk rycerskich

godz. 17:00 Wręczenie nagród zwycięzcom turnieju i koncert zespołu muzyki dawnej ANTIQUO MORE

godz. 18:00 Fireshow