Centrum Dialogu Przełomy, jeden z gmachów Muzeum Narodowego w Szczecinie, zostało laureatem 9. edycji prestiżowego konkursu „Życie w architekturze (2015–2019)”, organizowanego przez ogólnopolski miesięcznik „Architektura-murator”.

Realizacja Roberta Koniecznego i Michała Lisińskiego z Pracowni KWK Promes otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza Przestrzeń Publiczna w Polsce w latach 2015-2019. Wirtualna gala konkursu odbyła się w czwartek wieczorem, 19 listopada br.

Na czym polega wyjątkowość „Przełomów”?

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu jury, szczecińskie „Przełomy” to: „Jedna z najbardziej symbolicznych, wielowymiarowych i ideowych przestrzeni w Polsce nie tylko po 1989 roku, lecz wręcz po II wojnie światowej. Wyjątkowość projektu architektonicznego polega na umiejętnym ukształtowaniu budynku, tak by stanowił budowlę i plac jednocześnie. Na szczególne docenienie zasługuje stworzenie unikalnej i dającej podstawę do wielu interpretacji struktury, w której umieszczona jest ekspozycja podtrzymująca pamięć o powojennych losach miasta, podczas gdy na powierzchni – dachu muzeum – toczy się dziś zwykłe życie, z jego wszelkimi przejawami.

Odświętne uroczystości, związane m.in. z obchodami krwawych wydarzeń grudniowych 1970 roku, społeczne protesty gromadzące spontanicznie tłumy mieszkańców oraz codzienne aktywności znajdują tu swoje należne miejsce. Jury docenia zaangażowanie głównego projektanta w wykreowanie wizerunku placu i upublicznienie przekazu, iż przestrzeń publiczna należy do wszystkich bez wyjątku i pozwala na rozmaitość i wielowątkowość współużytkowania”.

Konkurs cieszący się popularnością i uznaniem

Ogólnopolski konkurs „Życie w architekturze” organizowany jest już od 25 lat. Jego głównym celem jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz wzrost społecznego zainteresowania jej rolą poprzez nagradzanie najlepszych obiektów zrealizowanych w okresie objętym konkursem. 9. edycja dotyczy inwestycji zrealizowanych w latach 2015–2019. Konkurs cieszy się wielką popularnością i uznaniem środowiska architektonicznego, międzynarodowych instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych. W 8 dotychczasowych edycjach rywalizowało ponad 3000 realizacji.

W tej odsłonie jury przyznało nagrody w 7 kategoriach: 5 tradycyjnych oraz 2 ideowych. Poza szczecińskimi „Przełomami” uznanymi za Najlepszą Przestrzeń Publiczną, wyróżniono również Muzeum Katyńskie w Warszawie w kategorii Najlepszy Obiekt Użyteczności Publicznej, biurowiec Bałtyk w Poznaniu w kategorii Najlepszy Obiekt Komercyjny, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu w kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny oraz Dom w Będzinie w kategorii Najlepszy Budynek Jednorodzinny. Z kolei w kategoriach ideowych za Najlepszy obiekt projektowany dla klimatu uznano Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, a za Najlepszy obiekt odpowiedzialny społecznie – Dom dla bezdomnych w Jankowicach.

W jury zasiedli: Dariusz Herman, Justyna Biernacka, Bohdan (Biś) Lisowski, Krzysztof Ingarden oraz Ewa P. Porębska.