Blisko 200 artystów, wielkie przeboje w wyjątkowych aranżacjach oraz kilka niespodzianek. Już w ten piątek (23 września) w Teatrze Letnim wielkie Portowe Pożegnanie Lata. Będzie to koncert, który zabierze widzów w niesamowitą muzyczną podróż, a jednocześnie lekka i przyjemna lekcja historii. Wstęp jest wolny.

 

– Portowe Pożegnanie Lata to muzyczny przewodnik po mieście. Pokazywaliśmy już plac Orła, Wały Chrobrego, teraz przyszedł czas na Park Kasprowicza. Z uwagi na 200. rocznicę urodzin Johannesa Quistorpa, bo gdyby nie on, to miejsce nie powstałoby w naszym mieście, ale świetnym pretekstem jest też otwarcie amfiteatru po remoncie – mówi Aleksandra Kopińska-Szykuć, organizatorka wydarzenia, która odpowiada za scenariusz i reżyserię piątkowego widowiska. – Łączymy więc te dwie okazje i organizujemy wydarzenie skierowane do mieszkańców, którzy może nie zawsze znają historię, jak i do turystów. Historia będzie opowiedziana lekko i zabawnie. To nie wykład historyczny, ale koncert z lekką nutą edukacyjną.

Wydarzenie będzie utrzymane w portowym klimacie. Na scenie Teatru Letniego pojawią się przede wszystkim szczecińscy artyści. To m.in. Crash Boom Band pod dyrekcją Jakuba Kraszewskiego, Chór Politechniki Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, Bloco Pomerania & Mestre Rafał Krzanowski, Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie czy Damian Ukeje. Wśród przebojów muzyki rozrywkowej, które zabrzmią tego wieczoru, będą na pewno: „Uptown Funk”, „Sex on fire”, „Fever”, „Sing, sing, sing”, „Parostatek”, „Prawy do lewego” czy „Na szczycie”.

– Chcieliśmy pokazać bardzo różnorodną muzykę w aranżacjach na big band, bo niecodziennie mamy okazję słuchać takich wykonań. Staraliśmy się, by publiczność mogła wysłuchać tak standardów jazzowych, jak i muzyki polsko- i anglojęzycznej – zdradza Kopińska-Szykuć. – Wydarzenie okazało się na tyle interesujące, że zespół artystów się powiększał i w pewnym momencie w okolicach sceny będzie blisko 200 wykonawców.

Gościem specjalnym koncertu będzie Arkadiusz Buszko, aktor teatralny, reżyser, choreograf, który wystąpi w wyjątkowej roli, ale chcąc utrzymać niespodziankę, organizatorzy nie zdradzają na razie więcej szczegółów. W wydarzeniu weźmie udział też Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Metrum, którego członkowie zaprezentują stroje z różnych epok – czasów Quistorpa, czyli XIX w. oraz baroku.

Dla wszystkich widzów przygotowano również nietypowy prezent – interaktywną mapę zieleni Parku Kasprowicza.

Na Portowe Pożegnanie Lata organizatorzy zapraszają w piątek, 23 września, o godz. 20. Wstęp na koncert jest bezpłatny.