Zbliża się finał tegorocznej edycji Baltic Neopolis Festival, która od końca czerwca gościła w różnych miejscach regionu. Na zakończenie zaplanowano niezwykły koncert, który będzie również okazją do świętowania trzynastych urodzin orkiestry BNO. To już 28 lipca w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.


Dzieła powstałe z myślą o Baltic Neopolis Orchestrze

– W ramach festiwalu jest już za nami 14 koncertów, wszystkie były fantastyczne. Graliśmy w ciekawych miejscach, była to wyjątkowo udana edycja – przyznaje Emilia Goch Salvador, dyrektor orkiestry.

Przed nami koncert finałowy, na który BNO zaplanowało nie lada repertuar.

– Długo planowaliśmy, aby na koncercie finałowym były dzieła, które zostały napisane dla Baltic Neopolis Orchestry i będą to różne utwory, różnych kompozytorów na różne instrumenty solo – zdradza Goch Salvador.

Usłyszymy polską premierę podwójnego koncertu na skrzypce i wiolonczelę „13 Variations on a Polish Melody” Marcelo Nisinmana. Ten argentyński kompozytor i bandoneonista występował niejednokrotnie wraz z Baltic Neopolis Orchestrą, a ten utwór napisany w 2017 roku został zaprezentowany po raz pierwszy w Rosji.

Do tego orkiestra zagra utwór Pawła Łukaszewskiego – wielokrotnego zdobywcy Fryderyków – „Neopolis Concerto” na skrzypce i orkiestrę smyczkową, który swoją premierę miał podczas niemieckiego festiwalu.

Długo wyczekiwana kompozycja

– Wisienką na torcie będzie kompozycja napisana w ramach „Zamówień Kompozytorskich” przez Mikołaja Góreckiego – przyznaje Goch Salvador.

Będzie to concerto grosso – forma, która obecnie w muzyce jest na nowo odkrywana. Bardzo popularna i modna forma w baroku ma na celu prezentować grupę solistów z towarzyszeniem orkiestry. Podczas „Polish Concerti” usłyszymy premierę utworu „Druga przestrzeń” na koncertujący kwartet smyczkowy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej.

– Utwór jest już gotowy, mamy nawet dedykację na nutach. Trwało to trochę, bo to zajęty kompozytor, na szczęście po 3-letnich prośbach się udało. To doświadczenie zostanie z nami na całe życie.

W koncercie wezmą udział fantastyczni muzycy. Zagra Konstantin Heidrich znany ze Szczecin Classic, Sławomira Wilga, laureatka wielu koncertów skrzypcowych, Emanuel Salvador, Emilia Goch Salvador oraz orkiestra BNO.

– Myślę, że na finał to jest fantastyczny program i że wszystkim się spodoba – mówi Goch Salvador.

Festiwal, którego potrzebowaliśmy

– Najbardziej zapamiętamy koncert w Niekłończycy niedaleko Polic, gdzie pani sołtys zbudowała salę koncertową z siana. To było dla nas nieprawdopodobne przeżycie – mówi Goch Salvador. – Po pandemii wszyscy byliśmy spragnieni muzyki, to widać po muzykach i po publiczności, która bardzo licznie pojawiała się na koncertach. Festiwal ma to do siebie, że plenery są potrzebne, chcemy wychodzić do ludzi, którzy może by i nie przyszli na koncert, a tak zajrzeli.

W ramach festiwalu Baltic Neopolis Orchestra zawitała m.in. w Pyrzycach, Przecławiu, Międzyzdrojach, Złocieńcu czy Golczewie.

– Było fantastycznie, co roku jest, ale teraz wyjątkowo. Na pewno tegoroczna edycja to najwięcej wydarzeń ze wszystkich lat – przyznaje dyrektor orkiestry.

Finałowy koncert Baltic Neopolis Festival „Polish Concerti” już w środę, 28 lipca, o godz. 19.30 w kościele pw. św. Jana Ewangelisty. Bilety w cenie 35 zł i 20 zł dostępne na stronie: http://balticneopolis.pl/event/koncert-finalowy-baltic-neopolis-festival-polish-concerti/