Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w imieniu Gminy Miasta Szczecin ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji przedprojektowej obu inwestycji. To, czy wiadukty powstaną, zależeć będzie później od uzyskania unijnego dofinansowania we współpracy z PKP PLK.

Na razie szczecińskie przejazdy kolejowe na Jagiellońskiej i Pomorskiej są tylko na liście rezerwowej realizowanego przez PKP PLK projektu pn. "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - Etap III - część przejazdowa".

Przygotują dokumentację i będą czekać na pieniądze

- Pomimo faktu, iż nasze zadania znalazły się na liście rezerwowej, istnieje prawdopodobieństwo, że w przypadku rezygnacji innych samorządów z realizacji ich przedsięwzięć, możliwa będzie realizacja naszych inwestycji – informuje jednak Piotr Zieliński z Urzędu Miasta.

Miasto chce być gotowe na taką ewentualność. Dlatego wcześniej pozyskane mają zostać programy funkcjonalno-użytkowe wraz z decyzjami środowiskowymi dla obu inwestycji. Wtedy w przyszłości, gdy pojawi się dofinansowanie (na jedno lub oba zadania), będzie można od razu ogłosić przetarg na wykonawcę w formule "Zaprojektuj i wybuduj".

To byłby koniec korków na Pomorskiej

Budowa wiaduktów znacząco poprawiłaby bezpieczeństwo kierowców. Wyeliminowany zostałby problem korków tworzących się przed przejazdem na ul. Pomorskiej. W kontekście uruchomienia w przyszłości Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej ważna jest również budowa wiaduktu na ul. Jagiellońskiej.

- Konieczne jest także uniezależnienie ruchu pojazdów komunikacji miejskiej od linii kolejowej. Z tego względu w ostatniej nowelizacji budżetu miasta pojawiły się dwie pozycje dotyczące wspomnianych zadań – mówi Piotr Zieliński.

W budżecie zapisano po 300 tys. zł dla obu zadań. Na przygotowanie PFU i uzyskanie decyzji środowiskowych. To pozwoliło na ogłoszenie wspomnianego na wstępie przetargu. Propozycje cenowe zainteresowanych firm mamy poznać 19 czerwca. Na opracowanie PFU wykonawca będzie miał 120 dni od dnia podpisania umowy i 180 dni na uzyskanie decyzji środowiskowych.

Jak będą wyglądały wiadukty?

Dokumentacja przedprojektowa pozwoli uszczegółowić zakres planowanych prac. Koncepcja przebudowy przejazdu na ul. Jagiellońskiej zakłada budowę wiaduktu drogowego z dwupasmową jezdnią o szerokości 7,5 metra oraz ciągiem pieszo-rowerowym. Przebudowane zostaną odcinki jezdni ulic Witkiewicza, Jagiellońskiej i Twardowskiego. Skrzyżowanie ulic Witkiewicza i Jagiellońskiej posiadać będzie dodatkowy czwarty wlot wspomagający obsługę stadionu miejskiego. Za wiaduktem zaplanowano dwa przystanki autobusowe. W okolicy powstanie parking Park&Ride związany z budową węzła przesiadkowego przy stacji Szczecin Pogodno.

Wiadukt drogowy nad linią kolejową na Pomorskiej ma posiadać dwukierunkową jezdnię asfaltową o szerokości 7 metrów, obustronne chodniki i drogę rowerową. Mocno zmieni się najbliższa okolica. Na skrzyżowaniu ulic Jesiennej i Pomorskiej oraz skrzyżowaniu ulic Pomorskiej, Gierczak i Goleniowskiej powstaną ronda. Koncepcja zakłada także budowę parkingu Park&Ride i Bike&Ride, miejsc postojowych dla taksówek i przystanków komunikacji miejskiej.

Wcześniej magistrat informował również o planach budowy wiaduktu nad przejazdem kolejowym w ciągu ul. Bałtyckiej oraz kładki pieszo-rowerowej na ul. Wiosennej. Okazuje się jednak, że te zadania zostały odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość.

- Na chwilę obecną ograniczone środki finansowe nie pozwalają na rozpoczęcie działań w temacie Bałtyckiej i Wiosennej – tłumaczy Piotr Zieliński.