Stoiska pełne świątecznych przysmaków, wielka choinka, zagroda reniferów, lodowe rzeźby, spotkania ze świętym Mikołajem, do tego karuzele, szczudlarze i wspólne kolędowanie – to zaledwie część atrakcji tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który po dwóch latach przerwy wraca na Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Ubiegłoroczną edycję odwołano ze względu na pandemię, dwa lata wcześniej na dziedzińcu prowadzone były prace remontowe. Jednak w tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku nareszcie wraca i tradycyjnie odbędzie się w drugi weekend grudnia, tj. od 10 do 12 grudnia 2021. To jedna z najbardziej klimatycznych imprez świątecznych w Szczecinie, która za każdym razem na zamkowy dziedziniec przyciąga wielu szczecinian.

– W tym roku na odwiedzających czeka wiele atrakcji, które zarówno dzieciom, jak i dorosłym pozwolą poczuć magię świat i związanych z nimi tradycji – zapowiada Sylwia Polachowska z działu Promocji i Marketingu Zamku Książąt Pomorskich.

Co przygotowano? Na Dużym Dziedzińcu stanie kilkunastometrowa choinka udekorowana barwnymi ozdobami i światełkami. Będzie można zajrzeć do bajkowej zagrody renifera Świętego Mikołaja oraz zobaczyć, jak powstają lodowe rzeźby. Atrakcjami jarmarku będą również karuzele – wiedeńska i łańcuszkowa – oraz klimatyczna fotobudka. Pojawią się także stoiska z rękodziełem oraz bożonarodzeniowymi upominkami i ozdobami. Nie zabraknie też „Alei Zachodniopomorskich Smaków”, gdzie będzie można skosztować lokalnych specjałów i kupić regionalne produkty.

Zamek zaplanował również bogaty program artystyczny z koncertami, spektaklami, konkursami i wspólnym kolędowaniem. W korowodzie kolędników po zamkowych dziedzińcach przechadzać będą się animatorzy w świątecznych strojach, żonglerzy i szczudlarze. Na najmłodszych czekają interaktywne przedstawienia teatralne i spotkania ze świętym Mikołajem.

Podczas jarmarku królować będzie świąteczna muzyka i kolędy. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w karaoke, odbędą się też koncerty zespołów Sweet Four, Trio Con Fuoco, Optymalni, występy Orkiestry Wojskowej w Szczecinie i Piotra Huegela Piterskiego, a w niedzielę, na zakończenie imprezy – wspólne kolędowanie z Teatrem Gwitajcie.

Przez trzy dni trwania jarmarku odbywać będą się konkursy. Organizatorzy zachęcają gości do ciekawego doboru garderoby, ponieważ zaplanowano m.in. konkurs na najładniejszy strój świąteczny.

Nie zabraknie tradycyjnych iluminacji świątecznych. Na zamkowych elewacjach mienić się będą płatki śniegu, a na Wieży Dzwonów pojawi się święty Mikołaj z zaprzęgiem reniferów. Na dziedzińcach będzie można znaleźć doskonale znane iluminacje 3D, renifera i wielką bombkę.

Organizatorem wydarzenia jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, partnerem – Województwo Zachodniopomorskie.

Wstęp jest bezpłatny.

Program Jarmarku Bożonarodzeniowego 2021:

10 grudnia (piątek), godz. 16:00-20:00

16:00 Skrzaty witają gości Jarmarku, uroczyste rozpoczęcie i zapalenie światełek na choince

16:30 Zbliża nas świąteczny czas. Spotkanie z Mikołajem - przedstawienie teatralne dla dzieci

18:00 koncert zespołu SWEET FOUR

19:00 zabawy i konkursy dla dzieci

11 grudnia (sobota), godz. 12:00-20:00

12:00 Skrzaty witają gości Jarmarku, konkursy

13:00 świąteczny Rap/Freestyle/Beat box – pokaz i warsztaty dla dzieci

13.30 zabawy i konkursy dla dzieci

14:00 Bajkowa Podróż - interaktywne przedstawienie teatralne dla dzieci

15:00 koncert zespołu Trio Con Fuoco

15:45 spotkanie ze Świętym Mikołajem

16:30 świąteczne zagadki i konkursy dla całych rodzin

17:00 świąteczne karaoke

18:00 koncert Orkiestry Wojskowej w Szczecinie

18:50 świąteczne Led Show

19:15 kolędowanie z Piotrem Huegelem Piterskim

12 grudnia (niedziela), godz. 12.00-20.00

12:00 Skrzaty witają gości Jarmarku

12:30 świąteczne zagadki i konkursy dla całych rodzin

13:00 pokaz świątecznej magii - występ iluzjonisty

13:30 zabawy i konkursy dla dzieci

14:00 świąteczne karaoke

15:00 Zimowa Opowieść Choinkowa - przedstawienie teatralne dla dzieci

16:00 spotkanie z Mikołajem i konkurs na najładniejszy strój świąteczny

17:00 spotkanie z Bałwankiem Olafem

17:30 koncert zespołu Optymalni

18:20 koncert Orkiestry Wojskowej w Szczecinie

19:00 wspólne kolędowanie z Teatrem Gwitajcie

Ponadto, w sobotę i niedzielę, 11 i 12 grudnia, w Kinie Zamek zaplanowano projekcje świątecznych bajek (o godz. 12.00 i 15.00).