Most kolejowy Siekierki – Neurüdnitz w dużej części zamienił się już w szlak pieszo-rowerowy, z platformą widokową nad rozlewiskiem Odry. W sobotę 26 czerwca zaplanowano przy nim piknik z okazji oficjalnego otwarcia. Na miejsce będzie można dojechać ze Szczecina specjalnym Rowerowym Pociągiem Pomorza Zachodniego.


Bezpłatne bilety dla rowerzystów

To inicjatywa samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, który odpowiada również za inwestycję w Siekierkach. Do rozdania jest 100 darmowych biletów dla rowerzystów. Informacje o szczegółach dostępne są na profilu Pomorza Zachodniego na FB (https://www.facebook.com/PomZachodnie). Trzeba wrzucić na swój profil zdjęcie z jednej z tras rowerowych w województwie, dodać w poście oznaczenie @pomzachodnie i wysłać wiadomość, ile biletów jest potrzebnych.

Pociąg odjeżdża ze stacji Szczecin Główny w sobotę o godzinie 9.15. O 10.07 dotrze do Godkowa. Ostatni fragment do mostu Siekierki – Neurüdnitz trzeba będzie już pokonać rowerami. W drogę powrotną pociąg startuje o godz. 17:34 z Godkowa. Po drodze (w obie strony) będzie zatrzymywał się w: Podjuchach, Gryfinie, Krzywinie Gryfińskim i Chojnie.

Zapisy trwają do wyczerpania miejsc.

Nowa atrakcja turystyczna

Na dawnym moście kolejowym Siekierki – Neurüdnitz zbudowano ponad 400-metrową ścieżkę pieszo-rowerową z płyt kompozytowych. Na przęsłach powstała platforma widokowa, wokół pojawiły się też ławki, stojaki i pulpity edukacyjne. Wszystko w malowniczej scenerii rozlewiska Doliny Dolnej Odry.

Na razie przebudowano polską część przeprawy. Inwestycja po niemieckiej stronie mostu ma potrwać do czerwca 2022 r. Wtedy most Siekierki – Neurüdnitz stanie się efektownym i funkcjonalnym łącznikiem między siecią dróg rowerowych po obu stronach granicy.