Wśród części mieszkańców Szczecina pojawiła się niepewność związana z tegorocznym odbiorem odpadów zielonych. W ubiegłym roku miasto zapewniało dwa kontenery na rok dla domów jednorodzinnych. „W tym roku ma już nie być kontenerów, a Ekoporty dalej mają odpadów nie przyjmować” – czytamy w wiadomości Czytelnika przesłanej do redakcji.

Przypomnijmy, że na październikowej sesji Rady Miasta wprowadzono zmiany w zakresie świadczonych usług, obejmujące także odpady bio. Wielu mieszkańców nie wiedziało do końca, z czym wiąże się przyjęta reorganizacja w odbiorze „zielonych”.

„W zeszłym roku miasto zapewniało dwa kontenery na rok dla domów jednorodzinnych. W tym roku ma już nie być kontenerów, a Ekoporty dalej mają odpadów nie przyjmować” – czytamy w wiadomości Czytelnika przesłanej do redakcji. „Nie wiem, jak wygląda sytuacja w przypadku bloków? Podobno miasto zrezygnowało z przetargu?”

Brązowe pojemniki bez ograniczeń

Paulina Łątka z biura prasowego szczecińskiego magistratu uspokaja i informuje, że odpady zielone nadal będą odbierane od mieszkańców.

– Ze względu na obowiązek wyposażania nieruchomości w brązowe pojemniki, a także odbiór odpadów bezpośrednio z nieruchomości, zrezygnowano ze świadczenia tej samej usługi w systemie kontenerowym – wyjaśnia.

Odbiory odpadów bio będą odbywać się tak, jak dotychczas – zgodnie z harmonogramami raz w tygodniu. Jedynie w okresie zimowym, w zabudowie jednorodzinnej, odbiór będzie prowadzony raz na dwa tygodnie.

Jednocześnie przypominamy mieszkańcom domów jednorodzinnych, że nie ma ograniczeń w liczbie posiadanych pojemników na odpady zielone.

– Każdy może wyposażyć swoją nieruchomość w tyle pojemników, ile potrzebuje – zapewnia Paulina Łątka. Wszystkie brązowe pojemniki będą zabierane w ramach usługi.

Warto kompostować

Niektórzy mieszkańcy Szczecina zastanawiają się także, dlaczego Ekoporty nie przyjmują już odpadów bio. Przypomnijmy, że punkty selekcyjnej zbiórki odpadów oferowały taką usługę do połowy 2020 roku.

– Tutaj zauważono też dodatkowy problem zwożenia „zielonego” spoza gminy czy z ogródków działkowych, których zarządcy powinni zapewnić odbiór odpadów od działkowców – tłumaczy rzeczniczka prasowa magistratu.

Przypomnijmy również, że mieszkańcy mogą kompostować odpady zielone, do czego zachęca również szczeciński magistrat. Szczególnie, że posiadacze kompostowników płacą mniej za wywóz śmieci. Wystarczy zgłosić taki fakt w urzędzie miasta. „Jeśli mamy warunki, to warto rozważyć taką możliwość” – zachęca P. Łątka.