W zabytkowym budynku przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8 na Grabowie powstała najnowocześniejsza filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Otwarcie zaplanowano 10 kwietnia o godzinie 9.00. Na pierwszy tydzień działalności przygotowano specjalne atrakcje.

 

W nowej filii znajdą się nie tylko wypożyczalnia książek (również z audiobookami oraz zbiorami muzycznymi) i czytelnia, ale także duża sala przygotowana na spotkania autorskie, kameralna sala wystawowa czy strefa gier. W specjalnie przygotowanych pokojach gamingowych będzie można skorzystać z konsoli do gier wideo. Do dyspozycji odwiedzających będą też gry planszowe.

Powierzchnia nowej biblioteki to ponad 1000 m2. Na jej potrzeby wyremontowano budynek z 1884 r. Przez około 100 lat pełnił on funkcję szkoły. W latach 80. XX wieku został zaadaptowany na potrzeby filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, a później Książnicy Pomorskiej. Od października 2009 r. budynek stał pusty. Po przebudowie spełnia najnowsze standardy i jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Spotkania autorskie, spacer z przewodnikiem, gry...

W pierwszym tygodniu funkcjonowania (10-17 kwietnia) przygotowano dodatkowe atrakcje. Zaplanowano spotkania autorskie z Elżbietą Cherezińską, Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellerem, Krzysztofem Niewrzędą oraz Zygmuntem Miłoszewskim (to spotkanie będzie tłumaczone na język migowy). Z najmłodszymi spotka się Zofia Stanecka, autorka przygód niesfornej Basi. Miłośników historii Szczecina zainteresuje spacer z Przemkiem Głową śladami książki Krzysztofa Niewrzędy oraz wykład o historii Drzetowa-Grabowa. Będzie też możliwość zwiedzania budynku biblioteki i specjalne popołudnie z grami.

Szczegóły programu otwarcia będą zamieszczone na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej: mbp.szczecin.pl. Wydarzenia odbędą się w formie online lub jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli w formie hybrydowej (z ograniczoną liczbą publiczności). W czasie odwiedzin biblioteki obowiązuje oczywiście reżim sanitarny (m.in. maseczki i limit osób).

Filia nr 7 przy pl. Matki Teresy z Kalkuty będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00 oraz w soboty od 9:00 do 17:00.

Przeprowadzony w latach 2017-2020 remont budynku kosztował 6,8 mln zł.

AUTOR ZDJĘCIA: MBP w Szczecinie

AUTOR ZDJĘCIA: MBP w Szczecinie

AUTOR ZDJĘCIA: MBP w Szczecinie

AUTOR ZDJĘCIA: MBP w Szczecinie

AUTOR ZDJĘCIA: MBP w Szczecinie