W piątek wmurowano kamień węgielny, wraz z aktem erekcyjnym, pod budowę nowej części Teatru Polskiego. Rozbudowany gmach z nowymi scenami będzie gotowy pod koniec 2022 r.

– Tak jak kiedyś, 2,5 tys. lat temu uczynili to pierwsi starożytni grecy, budujemy teatr, miejsce spotkań człowieka z drugim człowiekiem, człowieka z losem i niepowtarzalną magią życia. Miejsce, w którym każdy z nas może bardziej zrozumieć sobie, a także innych ludzi, tak przecież różnych od każdego z nas rasą, religią czy wyznawanymi poglądami – mówił podczas uroczystości Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego, który od dawna zabiegał o jego rozbudowę.

Marzenie wielu mieszkańców

Prace przy rozbudowie Teatru Polskiego rozpoczęły się w marcu 2020 r. Ich koszt to 196 mln zł. Inwestorem jest Teatr Polski w Szczecinie, a sfinansowanie prac jest możliwe dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 oraz środkom z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

– Na ten moment czekaliśmy bardzo długo, ale ziściło się marzenie wielu osób, nie tylko marszałka Olgierda Geblewicza i dyrektora Adama Opatowicza, ale także wielu mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego – mówiła Anna Bańkowska, członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Trudne wyzwanie inżynierskie

Trzy nowoczesne sceny z profesjonalnym zapleczem powstaną w nowej części – żelbetowo-szklanej konstrukcji, która będzie „zatopiona” w nadodrzańskiej skarpie. Znajdzie się tam nowa główna scena, scena szekspirowska i scena eksperymentalna. Powstanie także nowe wejście od strony ul. Jana z Kolna.

Taka lokalizacja inwestycji oznacza duże wyzwania dla wykonawcy. – Od początku wiedzieliśmy, że będzie to bardzo trudna realizacja. Trudna pod względem inżynierskim zarówno w tej części nowej, jak i starej, zabytkowej. Mam nadzieję, że prace zakończą się terminowo i na koniec przyszłego roku przekażemy inwestorowi budynek w jakości zgodnej z oczekiwaniami – deklarował Mariusz Hurylski z firmy Budimex, która jest generalnym wykonawcą prac.

Zachowa atmosferę, zyska nowe przestrzenie i możliwości

W isniejącym, zabytkowym gmachu Teatru Polskiego (będzie oczywiście połączony z nową częścią) odnowiona zostanie główna scena teatralna, gdzie m.in. wyburzona i zbudowana od nowa będzie widownia. Remont obejmie też scenę kabaretową na parterze, obok której powstanie sala prób czytanych. Na drugim piętrze przewidziano pokoje gościnne i salę klubową.

– Inwestycja jest imponująca ze względu na jej skalę, a także wyzwania inżynierskie. Najważniejszy jest fakt, że to inwestycja w polską, szczecińską kulturę. To, że tak zacna, utytułowana instytucja z przepiękną historią, zyskuje nowy blask. Z jednej strony zachowa, to co najlepsze, jak Kot Rudy ze swoją szczególną, specyficzna atmosferą, ale pojawią się również nowe przestrzenie dające nowe możliwości – komentował Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

Zabytkowy gmach Teatru Polskiego zbudowano ok. 1920 r. Dzisiejszy kształt nabrał podczas przebudowy wykonanej według projektu Adolfa Thesmachera w latach 1928-29. Po wojnie krótko działało w nim kino „Bałłtyk”. Od 1949 r. budynek jest siedzibą Teatru Polskiego.