Gminy Choszczno, Pełczyce, Świdwin i Ustronie Morskie to zwycięzcy konkursu „Zachodniopomorski Lider Szczepień”, zorganizowanego przez marszałka województwa. W nagrodę samorządy otrzymały po 100 tys. zł.

Brano pod uwagę okres od 27 lipca do 31 sierpnia. Nagrodzono gminy o różnej wielkości, w których procentowy wzrost liczby zaszczepionych był największy. Celem konkursu było przekonanie mieszkańców do szczepień jako skutecznej metody w walce z COViD-19.

– Warto się zaszczepić, by zdążyć przed kolejną falą pandemii. W akcję promocji szczepień w regionie zaangażowani jesteśmy od początku. Sytuacja nie jest łatwa, bo tempo szczepień wyraźnie spowolniło. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, ale musimy zaufać epidemiologom. Obecnie na Pomorzu Zachodnim poziom zaszczepienia sięgnął około 50%. Przed nami wiele wspólnej pracy. Chcemy nadal współpracować z lokalnymi samorządami, z sołectwami. M.in. planujemy przygotować akcję dla 1700 sołtysów – tłumaczy Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

„Każda zaszczepiona osoba to większe bezpieczeństwo mieszkańców”

W czasie trwania konkursu zaszczepiło się łącznie ok. 70 tys. mieszkańców Pomorza Zachodniego. Wśród najmniejszych gmin najlepszy wynik zanotowano w Ustroniu Morskim, gdzie poziom wyszczepienia wzrósł o blisko 10% (do ponad 64%). W kategorii nieco większych samorządów (4,5-7 tys. mieszkańców) pierwsze miejsca zajął Świdwin, gdzie w ostatnich tygodniach zaszczepiło się 7,81% mieszkańców (łącznie 39,49%). Podobny wzrost zanotowano w gminie Pełczyce (o 7,9% do poziomu 43,29%), która zwyciężyła w kategorii od 7 do 14 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę największe gminy, najbardziej wzrósł poziom wyszczepienia w Choszcznie, z 45,51% do 51,89%.

– Przede wszystkim gratulacje dla gmin zaangażowanych we wzrost poziomu wyszczepienia w regionie. Każda zaszczepiona osoba to większe bezpieczeństwo mieszkańców. Szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i przed zgonem. Obecnie obserwujemy 20-30% tygodniowy wzrost zakażeń. On był do przewidzenia, bo jesień to okres zwiększonego zachorowania np. na grypę. Liczba hospitalizacji zwiększa się, ale nie stanowi zagrożenia dla szpitali. Około 90% hospitalizowanych pacjentów z COViD-19 ma mutację Delta. Z pewnością czeka nas kolejna fala. Nie będzie tak groźna, bo szczepienia powstrzymają ten trend. W mojej opinii niebawem ważne będą dwie rzeczy: obniżenie wieku dla osób szczepionych, a także trzecia dawka szczepionki dla osób 60+ – mówi prof. Miłosz Parczewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”

Najwyższy odsetek osób w województwie zachodniopomorskim zaszczepionych jest w gminie Ustronie Morskie – 66%. Najniższy w gminie wiejskiej Sławno – 37,8%. Łącznie na Pomorzu Zachodnim szczepionkę przyjęło 790 tys. osób, czyli ok. 47%.

– Lepiej zapobiegać niż leczyć. Koronawirus jest czymś nowym niosącym poważne powikłania, jak choćby zapalenie mięśnia sercowego. Niestety nie ma jeszcze skutecznego leku na COViD-19, zatem jedyną alternatywą jest szczepienie – przekonuje dr Joanna Jursa-Kulesza, kierownik Zespołu Kontroli Zakażeń w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie.