Oprócz dobrze znanych miłośnikom ogrodnictwa roślin będzie można zaopatrzyć się w rzadko spotykane okazy. Poszukiwacze oryginalnych kwiatów i krzewów nie mogą przegapić tego wydarzenia!

 

Już w najbliższy weekend 19 i 20 września na Wałach Chrobrego odbędzie się kolejna edycja kiermaszu ogrodniczego „Pamiętajcie o Ogrodach”. Znajdziemy tam trawy, krzewy, kwiaty i zioła. Rośliny długowieczne i sezonowe. Obojętnie jak duży jest ogród – lub balkon – każdy odnajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Ogrodnicze must have

Na kiermaszu zapaleńcy zieleni będą mogli zakupić zarówno popularne rośliny, jak i nowości. Odwiedzający znajdą wiele ziół, w tym bazylię w bez mała dziesięciu odmianach, miętę w kilkunastu. Pojawią się rzadkie na co dzień arcydzięgiel, hyzop, tymianek cytrynowy, cząber górski, szałwia w kilku odmianach, melisa i werbena cytrynowa. Będą też poszukiwane do własnej uprawy rośliny lecznicze. Nie zabranie też drzew owocowych: jabłoni, czereśni, wiśni, grusz, śliw, brzoskwiń i moreli.

Oczywiście będą dynie i to w wielu ciekawych odmianach. Niezwykle obecnie modne śnieżnobiałe dynie koroniaste, „ufokształtne”, miniaturowe, brodawkowate, dwubarwne, paskowane, oskrzydlone. Różnorodność dostępnych odmian zadowoli nawet najbardziej wybrednych klientów.

Dostępne będą m.in. lilie azjatyckie. Są bardzo mało wymagające i odporne. To najliczniejsza grupa spośród lilii ogrodowych, bardzo różnorodna pod względem wielkości i kształtów kwiatów oraz wysokości.

Pojawi się sporo ciekawych i pięknych klematisów. Mniej znane, bardzo urokliwe powojniki bylinowe, jak i bardzo poszukiwanych, szalenie atrakcyjnych odmian klematisów pełnych, np.: „Taiga”.

Czyściec wełnisty to doskonale znana bylina, chętnie uprawiana w wielu ogrodach. Na kiermaszu znajdziecie jego nowe, ciekawe odmiany.

Nowości i okazy dla kolekcjonerów

Co jeszcze będzie można znaleźć na kiermaszu? „Flower Power”, to rzadka i efektowna odmiana budlei Davida o trójkolorowych kwiatostanach. Pąki są jasnofioletowe i różowe, zaś kwiaty po otwarciu pomarańczowe. Długie, smukłe kwiatostany zdobią krzew aż do późnej jesieni, a piękny zapach wabi motyle, podobnie jak w przypadku innych budlei.

Itea wirginijska „Henry’s Garnet” to kolekcjonerska nowość, o pięknych wydłużonych kwiatostanach w białokremowym odcieniu, intensywnie i przyjemnie pachnących, a przy tym wabiących motyle.

Pojawi się bardzo ciekawy kosmos czekoladowy. Jego nazwa ma związek nie tylko z głęboką barwą kwiatów – on naprawdę pachnie czekoladą!

Gillenia trójlistna to jedna z rzadko spotykanych bylin. Kwitnie widowiskowo, bo obsypuje się białymi, drobnymi kwiatkami zebranymi na szczycie czerwono ubarwionych pędów w luźne wiechy. Nie przestaje być dekoracyjna również jesienią, kiedy jej liście przebarwiają się na czerwono, żółto i pomarańczowo, tworząc barwne kępy. Cenny nabytek dla kolekcjonerów niebanalnych bylin!

Krwiściąg „Little Angel” to ciekawa, miniaturowa nowość, z gęsto ułożonymi, biało obrzeżonymi listkami i bordowymi kłoskami. Odmiana bardzo uniwersalna, która odnajdzie się znakomicie na rabatach o różnym charakterze i stylu.

Będą też regionalne smakołyki

„Pamiętajcie o Ogrodach” to także kiermasz jadła regionalnego, czyli „Wałówka z przysmakami”. W ul. Szczerbcowej staną stoiska z serami, pieczywem i wędlinami robionymi według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabraknie szczecińskiego paprykarza, kwasu chlebowego, rodzimych orzechów, hiszpańskich oliwek.

Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o Ogrodach” odbędzie się na Wałach Chrobrego już w ten weekend w godzinach 9.00-18.00 w sobotę i od 9.00 do 17.00 w niedzielę. Podczas imprezy będzie obowiązywał bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa, zaś przy wejściach i na wszystkich stanowiskach handlowych i usługowych do dyspozycji klientów będą pojemniki z płynem do odkażania rąk. Wstęp wolny.