Ostatnia w tym roku odsłona „Wędrujących drzew”, spacer śladami „Misterów Szczecina”, Weekend Otwartej Sztuki - weekend w przestrzeni szczecińskiego Śródmieścia zapowiada się wyjątkowo ciekawie i intensywnie. Na mieszkańców Szczecina czeka mnóstwo wydarzeń, z których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

„Wędrujące drzewa” i „I dzień ulicy Pocztowej”

Szczeciński Ruch Miejski oraz Monika Szymanik zapraszają w sobotę na ostatnią odsłonę „Wędrujących drzew” połączoną ze świętem ulicy Pocztowej.

„Tym razem dzięki naszemu wspólnemu przemarszowi zazieleni się fragment ulicy Pocztowej. Jak zawsze ogromnie potrzebujemy rąk do pomocy, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału we wspólnym marszu i zaznania towarzyszącej mu radości” - zaprasza Szczeciński Ruch Miejski.

Przemarsz „Wędrujących drzew” rozpocznie się o godz. 10:30. Zbiórka przy ulicy Jagiellońskiej, pomiędzy ul. Śląską i św. Wojciecha. Po marszu organizatorzy zapraszają na ulicę Pocztową, gdzie fragment pomiędzy ul. Chodkiewicza i al. Bohaterów Warszawy zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego, a otwarty dla ruchu pieszego.

„Od godziny 11 do 14 zapraszamy na literackie spotkania ze szczecińskimi autorkami i autorami przed naszą kawiarnią z książkami” - zaprasza Monika Szymanik wraz z mężem Konradem.

„Monika Wilczyńska poczyta swoją książkę dla dzieci „Zamkowe opowieści duszka Bogusia”. Kasia Huzar-Czub opowie o swoich książkach dla dzieci: „Wierszykach paluszkowych”, „Impro Frycku”, „Ignacym i jego planie”. Nie zabraknie także Kingi Konieczny, która przedstawi dwa tomy „Figi”.

Na zakończenie „I dnia ulicy Pocztowej” Klaudia Hewuszt zagra o godz. 14 koncert na ukulele.

4. Święto Śródmieścia

W ten weekend już po raz czwarty świętować będzie szczecińskie Śródmieście. Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zapraszają na spacery, warsztaty i konkursy.

„Śródmieście niezmiennie jest areną codziennego życia miasta. Tutaj krzyżują się ścieżki większości szczecinian, tutaj robimy zakupy i umawiamy się, aby pójść do kina, teatru, na koncert. To tutaj spotykamy się, by protestować oraz wspólnie maszerować w imię czegoś. Na Śródmieście składają się kolejne miejskie warstwy, które nie tylko dużo mówią o burzliwej historii Szczecina, ale i o tym, jaki stworzyliśmy sobie tutaj dom. Wreszcie mówi także o nas samych - jakimi mieszkańcami, sąsiadami i uczestnikami miejskiego życia jesteśmy”.

Dom Skandynawski przestrzenią twórczych warsztatów

Podczas Święta Śródmieście nie może zabraknąć twórczych warsztatów. Zajęcia będą prowadzone w Domu Skandynawskim przy ul. Monte Cassino 6.

W sobotę na warsztaty zapraszają Weronika Kępa (kolaż) i Ludwika Hawryszuk (sitodruk). Natomiast w niedzielę Marta Maria Madej poprowadzi papierowe warsztaty.

Zapisy: https://linktr.ee/oswajaniesztuki

Spacer śladami Misterów Szczecina

Oswajanie Sztuki i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zapraszają także do wzięcia udziału w spacerze śladami „Misterów Śródmieścia”. W 1962 r. Kurier Szczeciński we współpracy ze szczecińskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozpoczął konkurs „Mister Szczecina”. Plebiscyt miał na celu wyłonienie najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych budynków mieszkalnych, a o zwycięstwie decydowały głosy mieszkańców. Teraz organizatorzy Święta Śródmieścia zapraszają na spacer ich śladami, bowiem wielu nagrodzonych znajduje się właśnie w śródmiejskiej części Szczecina.

Spacer poprowadzą architekci Tomasz Sachanowicz oraz Marcin Szneider. Udział jest bezpłatny. Zbiórka w sobotę o godz. 11 przy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej „Promedia” (al. Wojska Polskiego 1).

Upiększanie z zachowaniem szacunku dla architektury

Spacer śladami „Misterów Szczecina”, to nie jedyny, który czeka na mieszkańców. Michał Dębowski, Oswajanie Sztuki i ŚRODEK zapraszają na spacer, który będzie krótkim przeglądem tego, co dokonali mieszkańcy zabytkowych śródmiejskich budynków. Miejski konserwator zabytków pokaże, jak mieszkańcy upiększyli swoje miejsce do życia przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla lokalnego dziedzictwa architektonicznego.

Udział jest bezpłatny. Zbiórka w sobotę (18 bm.), o godz. 15 przy placu Zgody 1, obok kwiaciarni.

Szczecin wielu kultur

Również w niedzielę, ale o godz. 15, ŚRODEK i Stowarzyszenie Mi-Gracja zapraszają na dwujęzyczny spacer z Piotrem Ostrowskim i Janą Karpenko pn. „Szczecin wielu kultur”. Wycieczka będzie prowadzona w języku polskim i z tłumaczeniem na język rosyjski.

„Szczecin jest miastem o specyficznej historii, tutaj wszyscy jesteśmy potomkami migrantów, każdy jest skądś, Wielokulturowość Szczecina ma też swoje odbicie w tkance miasta. Podczas dwujęzycznego spaceru przyjrzymy się jej śladom” - zachęcają organizatorzy.

Udział jest bezpłatny, start w niedzielę (19 bm.) o godz. 15 spod pomnika Marynarza.

3. Rajski dzień na Rajskiego

Na finał 4. Święta Śródmieścia organizatorzy zapraszają do jednej z najchętniej odwiedzanych ulic miasta. Dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, organizacjami i aktywistami, ulica Rayskiego ponownie stanie się przestrzenią aktywności, relaksu i zabaw.

Na odwiedzających czekać będzie m.in. strefa książkowa i rękodzieła, portretowe studio foto „Piesek śródmiejski”, przestrzeń warsztatowa, akademia deskorolki, koncerty i wiele więcej. Będzie można również rozsiąść się wygodnie w kawiarniach i restauracjach.

Rajski Dzień na Rayskiego zaprasza mieszkańców w niedzielę, w godz. 12-20.

Weekend Otwartej Sztuki

To nie koniec atrakcji, bowiem przez cały weekend ponad setka twórców będzie miała otwarte drzwi swoich pracowni. To wyjątkowa okazja, aby spotkać się z artystami oraz podpatrzeć ich pracę czy zobaczyć z bliska niewystawiane wcześniej dzieła.

W sobotę (18 bm.) o godz. 13:15 spod pomnika Marynarza rozpocznie się spacer szlakiem sześciu wybranych pracowni - grafiki warsztatowej, ceramiki artystycznej, fotografii, sztuk wizualnych i scenografii, malarstwa i mozaiki, wykonywania gitar. Uczestnicy spaceru „Rozmiłuj się w pracowniach” proszeni są o zabranie ze sobą małego przedmiotu, który uważają za swój ulubiony.

Dodajmy, że do niedzieli czekać będzie aż 50 pracowni artystycznych, które będzie można odwiedzić. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych pracowni, godzin otwarcia, programu i zasad wizyt dostępne są na facebookowym profilu Pracownie Artystyczne-Szczecin.

Uwaga - udział w części wydarzeń wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Festiwal Marek w al. Wojska Polskiego

W sobotę i niedzielę dużo będzie się również działo na śródmiejskim odcinku al. Wojska Polskiego. Zaplanowano tu drugą edycję Festiwalu Marek Słynnej Alei Wojska Polskiego. W programie m.in.: spotkania filmowe w Pionierze, w tym pokazy z muzyką na żywo, warsztaty i animacje dla każdego, spacery, gra plenerowa i rabaty u Słynnych Marek. W niedzielę, 19 września, o g. 11:00 zaplanowano wycieczkę śladami PRL aleją Wojska Polskiego. Zbiórka przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów. W ramach festiwalu odbędzie się również gra plenerowa „Znajdź je wszystkie”. Jej uczestnicy będą szukali znaków, odgadując zagadki i robiąc zdjęcia. Wskazówką będą rymowanki, które mają naprowadzić graczy na ukryty znak. W ten weekend śródmiejski odcinek al. Wojska Polskiego zostanie podzielony na 5 stref różnorodnych zabaw, w których będzie można brać udział w sobotę i niedzielę w godz. 11:00-18:00.

Strefa 1. Kino Kosmos:

- pokój wspomnień – miejsce, w którym przed kamerą można będzie podzielić się wspomnieniami związanymi ze Słynną Aleją np. najważniejszym filmem w Kinie Pionier lub pierwszą randką w Cukierni Koch,

- kiosk interaktywny – wirtualna wycieczka po Szczecinie,

- punkt Foto w klimatach PRL – można będzie się poczuć się przez chwilę jak za czasów PRL, rozsiąść się w wygodnym fotelu, przy meblościance i w świetle lampy z abażurem,

- zabawy podwórkowe (guma, klasy, kule, łowienie rybek itd.)

- muzyka serwowana przez DJ Tatinka

Strefa 2. Plac przy Optyku Sekret:

- ekologiczne warsztaty artystyczne

- zabawy kreatywne. Można będzie przynieść stare ubrania i zrobić z nich coś nowego: kolorować, wycinać, nadać im nowe życie!

- punkt Foto/kinematografia - miejsce, gdzie poczujemy się jak gwiazda filmowa. Można się będzie wystylizować i zapozować do zdjęć w błyskach fleszy

Strefa 3. Deptak Bogusława (od strony placu Zgody):

- warsztaty plastyczne – tworzenie swojej własnej postaci filmowej z materiału,

- zabawy sensoryczne - zabawy podkreślające jak ważny jest zmysł wzroku, zgadywanki dotykowe,

- zabawy językowe - czy jesteś poliglotą?

- test językowy, odgadnij, które znane wyrazy od jakiego obcego języka pochodzą,

- nauka języka migowego – w kilka minut poznamy najważniejsze zwroty języka migowego,

- zabawy matematyczne - sprawdzenie swojej wiedzy w szybkim teście matematycznym. Nagrodą za dobre rozwiązanie będzie gadżet.

Strefa 4. Plac przed Cukiernią Koch:

- słodkie warsztaty - zdobienie ciastek lukrem pod okiem animatorów,

- animacje dla dzieci - malowanie buziek, zabawy z balonikami itp

Strefa 5. Galeria Ewy i Henryka Sawki:

- zabawy rysunkowe – malowanie, kredą, własny podpis do obrazka autorstwa Henryka Sawki.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/876063503003628/