Fundacja Strefa Melomana wraz ze współorganizatorem, parafią pw. Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie zapraszają na V Festiwal Muzyki Klasycznej NIEBKOgranie. Podczas tej edycji wystąpi dwóch młodych muzyków – Filip Presseisen oraz Paweł Janas.

Już w najbliższy weekend, 18 i 19 grudnia, mieszkańcy Szczecina będą mogli wziąć udział w dwóch koncertach – organowym oraz akordeonowym – w ramach Festiwalu Muzyki Klasycznej NIEBKOgranie.

– Postanowiliśmy w ramach dotacji realizować koncerty na Niebuszewie, gdzie nie było działań kulturalnych w sferze muzyki. W ten sposób przenieśliśmy trochę filharmonii na bezpłatne koncerty – mówi Karol Nasiłowski, prezes Fundacji Strefa Melomana.

Koncert cenionego w Polsce i na świecie muzyka

W sobotę o godz. 15 wystąpi Paweł Janas, który zaprezentuje autorską muzykę oraz poimprowizuje. Nie zabraknie też dzieł Astora Piazzolli, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku. Paweł Janas to niezwykle wszechstronny muzyk i kompozytor. Z łatwością porusza się na gruncie muzyki klasycznej, współczesnej, elektronicznej i improwizowanej. Zdobył tytuł Mistrza Świata w grze na akordeonie cyfrowym Roland oraz laureata Festiwalu Virtual Accordion w Rzymie. Koncertował jako solista i kameralista oraz z orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak Zygmunt Rychert, Krzysztof Kozłowski, Maciej Tworek, Sławomir Chrzanowski. Jest pierwszym akordeonistą w historii, który wystąpił jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Występował w większości krajów Europy, USA, Kanadzie i Chinach. – Paweł Janas to artystka kompletny, gra nie tylko na akordeonie, ale i pochodnych instrumentach. jest rozchwytywany w projekcie FACE2FACE – wylicza Nasiłowski.

„Akustyczny walor Szczecina”

Z kolei w niedzielę, 19 grudnia, o godz. 15 organizatorzy zapraszają na recital organowy w wykonaniu Filipa Presseisena. Będzie to znakomita okazja, by usłyszeć niedawno wyremontowane zabytkowe przedwojenne organy Sauera.

– Dawniej kościoły budowano z myślą o organach, by dobrze brzmiały. Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela praktycznie był niedotknięty przez II wojnę światową, co pozwoliło zachować nienaruszoną koncepcję projektową, pozostała nienaruszona akustycznie. Uważamy to za akustyczny walor Szczecina – przyznaje Nasiłowski.

Presseisen pochodzi ze Szczecina, na co dzień mieszka w Krakowie, koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Norwegia, Litwa). Oprócz tego koncertuje jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracując z zespołami Flores Rosarum, Kantorei Sankt Barbara, Cracov Singers. W roku 2015 wygrał konkurs Centrum Edukacji Artystycznej na napisanie programu nauczania przedmiotu „organy”. Program ten stał się modelem nauczania w szkołach muzycznych II stopnia w Polsce.

Wyjątkowa atmosfera

Pandemia nie pozwala na spotkania artystów z publicznością po koncertach, tak jak podczas poprzednich edycji. Koncerty w ramach NIEBKOgranie wyróżnia za to coś innego. – Przed koncertami ksiądz odmawia Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Za pierwszym razem pomyślałem, że jeszcze na takim koncercie nie byłem. Ale przynosi to ciekawy rezultat, bo jeżeli oddamy się jakiejkolwiek kontemplacji przed wydarzeń artystycznym, pozwala nam to wyciszyć się – przyznaje Nasiłowski. – Oczywiście na koncert mogą przyjść ludzie o rożnych poglądach i nawet jeżeli nie będą czynnie uczestniczyć w modlitwie, wyciszą się przed wydarzeniem.

Oba koncerty odbędą się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie, ul. Barnima III Wielkiego 22A. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Miasto Szczecin.