W niedzielę, 17 października, odsłonięty zostanie pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Z inicjatywy NSZZ „Solidarność” pomnik stanął przy kościele św. Stanisława Kostki przy pl. Matki Teresy z Kalkuty.

 

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest patronem „Solidarności”. Był jej duchowym przywódcą od momentu powstania związku. W jego mieszkaniu odbywały się spotkania opozycji demokratycznej, a Msze za Ojczyznę gromadziły tłumy wiernych.

19 października 1984 ks. Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB, poddany bestialskim torturom i zamordowany. Jego ciało wrzucono do Zalewu Wiślanego. W pogrzebie kapłana „Solidarności” wzięło udział milion osób. Pomnik bł. ks. Popiełuszki zostanie odsłonięty niemal dokładnie w 37. rocznicę jego tragicznej śmierci.

Pomnik stanął przy południowej ścianie kościoła św. Stanisława Kostki. Obok umieszczona jest już figura św. Matki Teresy z Kalkuty, która odwiedziła tę świątynię w 1987 r.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę (17 października) o godzinie 11:00 od sumy odprawianej przez ks. bp. Henryka Wejmana. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na godzinę 12:00.

Przypomnijmy, że w 1999 r. na Cmentarzu Centralnym ustawiono Krzyż Grudnia’70, wykonany z katafalku, na którym stała trumna ks. Jerzego Popiełuszki.


Program uroczystości w niedzielę, 17 października:

Godz. 11.00

- msza św. w Parafii pw. św. Stanisława Kostki, pl. Matki Teresy z Kalkuty 5 w Szczecinie

- otwarcie wystawy „Dekalog księdza Jerzego”

Godz. 12.00

- odsłonięcie pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki i złożenie kwiatów

Godz. 16.00

- spotkanie panelowe i debata historyczna pt. „Miłość przerasta sprawiedliwość...” bł. ks. Jerzy Popiełuszko człowiek „Solidarności”, Centrum Edukacji IPN Przystanek Historia (Brama Portowa 1-2 w biurowcu Posejdona)