Jeździ się u nas najbezpieczniej, a opłaty za paliwo i postój w strefie płatnego parkowania należą do najtańszych. Taki obraz Szczecina wyłania się z rankingu miast najprzyjaźniejszych kierowcom, który przygotowała firma Oponeo.pl

Szczecin zdobył aż 37 na 40 punktów, dystansując pozostałe dziewięć największych polskich miast. Na podium znalazły się jeszcze Gdańsk (33 pkt.) oraz Wrocław i Lublin (po 32 pkt). Najgorzej oceniono sytuację panującą na ulicach w Warszawie (tylko 16 pkt).

Firma Oponeo.pl (lider internetowego rynku sprzedaży opon), porównując największe miasta, korzystała z danych z aplikacji Yanosik (liczba zgłaszanych kolizji oraz średnie prędkości poruszania się po miastach), informacji udostępnionych przez Urzędy Miast oraz instytucje zarządzające strefami płatnego parkowania.

Miasta zostały ocenione w czterech kategoriach: prędkość poruszania się po mieście, ilość kolizji, opłaty i udogodnienia parkingowe w SPP, ceny paliwa.

Okazuje się, że według przyjętych kryteriów szczecinianie jeżdżą najbezpieczniej. Bazowano tutaj na liczbie zgłoszonych kolizji w aplikacji Yanosik.pl. Na 1000 mieszkańców przypada w Szczecinie 10,5 takich zdarzeń. W najgorszej pod tym względem Warszawie ryzyko uczestnictwa w kolizji jest dwukrotnie wyższe (21,3 zdarzeń na 1000 mieszkańców).

Mamy też niskie opłaty za postój w SPP i paliwo

Zaskakujące dla wielu mieszkańców narzekających na Strefę Płatnego Parkowania będzie to, że również pod tym względem Szczecin został wysoko oceniony. Przesądziła o tym m.in. stosunkowo niskie opłaty parkingowe. Na potrzeby rankingu obliczono średnią opłat na podstawie pierwszej, drugiej, trzeciej i kolejnej godziny parkowania w SPP. W Szczecinie wyszło 2,43 zł, mniej jest tylko w Katowicach (2,30 zł). Najwyższą średnią opłat ma Gdańsk (3,48 zł).



Trzecie miejsce Szczecin zajął w klasyfikacji obejmującej najniższe ceny paliwa. Do analizy wykorzystano dane portalu autocentrum.pl dotyczące średnich cen PB, ON i LPG w 2016 roku. Od Szczecina (PB – 4,37 zł, ON – 4,13 zł, LPG – 1,77 zł) niższe ceny zanotowano w Lublinie i Łodzi. Najdrożej jest w Warszawie (PB – 4,41 zł, ON – 4,22 zł, LPG – 1,82 zł).

Oponeo.pl sprawdziło również z jaką średnią prędkością poruszają się kierowcy w największych polskich miastach. Ponownie skorzystano z informacji udostępnionych przez aplikację Yanosik.  Dane zebrano w 2016 roku, w dniach roboczych, pomiędzy godziną 7 a 21. Szczecin uplasował się w tym zestawieniu w środku stawki. Kierowcy poruszają się w centrum ze średnią prędkością 29,92 km/h, a biorąc pod uwagę obszar całego miasta – 43,61 km/h, dało to odpowiednio 5. i 6. miejsce.

Źródło: http://www.oponeo.pl/artykul/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom