Zaledwie kilka dni po miejskich Dniach Morza w Szczecinie rozpoczną się Światowe Dni Morza (13-15 czerwca). Najważniejsze będą dyskusje ekspertów z całego świata, ale wydarzeniu towarzyszyć będzie również festyn ze zwiedzaniem jednostek pływających i letnim kinem pod gwiazdami.

Światowe Dni Morza nazywane są najważniejszym morskim świętem Narodów Zjednoczonych. Patronuje im Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO), organizacja wyspecjalizowana ONZ. Do Szczecina przyjadą eksperci, którzy podczas konferencji na Łasztowni będą dyskutować o przyszłości branży. Hasłem przewodnim będzie: „Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości”.

- Jestem zaszczycony, że decyzją IMO tegoroczne obchody wydarzenia odbędą się w Polsce, w Szczecinie. Jest to tym większe wyróżnienie, gdyż po raz pierwszy w historii Światowe Dni Morza zostaną zorganizowane w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreśla Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

„Dar Młodzieży”, „Kormoran” i „Pulp Fiction”

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poza poważnymi debatami, organizuje również na Łasztowni festyn dla mieszkańców i turystów. Przez trzy dni (środa 13 czerwca – piątek 15 czerwca) będzie można zwiedzać jednostki pływające na czele ze słynnym żaglowcem - „Darem Młodzieży” i najnowocześniejszym okrętem naszej Marynarki Wojennej – ORP „Kormoran” (przypłynie do Szczecina po raz pierwszy, będzie go można zwiedzać w czwartek i piątek).

Przy Nabrzeżu Bułgarskim w porcie (wschodnie nabrzeże Łasztowni) zorganizowane zostanie letnie kino plenerowe pod gwiazdami. W czwartek o 21.30 będzie można tam zobaczyć film „Szybcy i wściekli”, a w piątek o 21.30 – „Pulp Fiction”.

Atrakcje dla całej rodziny

W okolicach Starej Rzeźni stanie Miasteczko Portowe z grami, konkursami i zabawami. W rozbitym obok namiocie sferycznym powstanie Morskie Centrum Edukacyjne. Będzie tam można odbyć interaktywną wycieczkę po porcie, zacumować statek czy nauczyć się nadawać sygnał SOS.

W Mobilnym Centrum Edukacyjnym na odwiedzających będą czekać m.in. roboty edukacyjne i gogle VR. Na skwerze na końcu Łasztowni zaplanowano strefę pokazów kulinarnych i degustację dań. Będzie też możliwość popłynąć w krótki rejs stateczkiem „Peene Queen” (w czwartek o 16 i 18 z nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego).

Dla delegatów na Światowe Dni Morza przygotowano zamknięte wydarzenia, takie jak: koncert muzyki filmowej Michała Lorenca w Katedrze (środa, g. 18), wizyta studyjna w świnoujskim gazoporcie (piątek, g. 15) oraz bankiet organizowany przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na pokładzie „Daru Młodzieży” (środa, g. 20).

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SPOTKAŃ I PANELI DYSKUSYJNYCH DO POBRANIA TUTAJ