Występy teatralnych grup ze Szwecji, Finlandii, Islandii i Niemiec, warsztaty i publikacje oraz trzy premiery sceniczne! Tak w skrócie prezentuje się III Teatralny Ty-Dzień Dziecka, który zacznie się w „Pleciudze” 26 maja. Bilety są już w sprzedaży.

Andersen na początek

Festiwal potrwa siedem dni i rozpocznie się od prapremiery „Kaczątka” – spektaklu muzycznego bez słów według słynnej bajki Jana Christiana Andersena. To wspólne dzieło Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego (reżyseria i scenariusz).

– Nożyczki wyczarują tu różne cuda. Będziemy wycinali różne postacie, które pojawią się na scenie, bo akcja toczy się w warstwie plastycznej, przy dźwiękach muzyki luźno nawiązującej do utworów ludowych. Napisał ją Zbigniew Krzywański, znany z zespołu Republika – mówi M. Fajak-Słomińska. – Priorytetem jest dla nas precyzyjna, czysta animacja i pogodny nastrój – dodaje.

Pierwsza prezentacja nastąpi 26 maja o godz. 10.00.

Bajkowe kołysanki z muzyką Tomka Licaka

Tego samego dnia dzieci i ich opiekunowie zobaczą drugą prapremierę. To „Kołysanki Północy” w reżyserii Marty Łągiewki, która wystąpi na scenie razem z Mają Bartlewską. Na jej treść składają się polskie, islandzkie, norweskie i duńskie piosenki.

– Zależy nam na wyjątkowej atmosferze bliskości. Mam nadzieję, że te kołysanki zostaną zapamiętane i dzieci będą je nuciły w domu, zachęcając do tego rodziców – mówi Łągiewka.

Skandynawskie piosenki zostały przetłumaczone, a muzykę napisał szczeciński twórca jazzowy, Tomasz Licak.

Karmelek, czyli każde dziecko jest wartościowe

„Karmelek" - trzeci premierowy spektakl - to opowieść o piesku, który trafia na podwórko w gospodarstwie i czuje się jak intruz, a bardzo chce zaprzyjaźnić się z innymi zwierzętami (pierwsza prezentacja nastąpi 1 czerwca, 16.00).

– To historia pełna humoru, bardzo ciepła, pełna sugestywnej muzyki autorstwa Roberta Łuczaka – informuje reżyserka Anna Rozmianiec. – Dla dorosłych to może być ważny spektakl, bo pokazuje, iż każde dziecko ma w sobie coś wartościowego i potrafi robić coś w czym jest dobre. Przedstawienie powstało według tekstu Marty Guśniowskiej, autorki wielu znanych sztuk dla dzieci, a spotkanie z nią zapanowano w kluboksięgarni FiKa (30 maja, godz. 16.30). Po czerwcowej premierze rozpocznie się gra terenowa dla dzieci – „Zgadnij, gdzie jestem?”.

Zagraniczne atrakcje

W sumie podczas festiwalu zaplanowano ponad 20 pokazów, w tym prezentacje sześciu spektakli zagranicznych. Warto zwrócić uwagę na islandzkie przedstawienie „Na własnych nogach” (Midnight Theatre Company).

– Pierwszy raz zobaczymy na scenie naszego teatru lalkę bunraku – mówi Anna Garlicka, wicedyrektor Pleciugi.

Szwedzi z Dockteatern przywiozą spektakl „Kropka Petry”, klasyczne przedstawienie dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat, a niemiecki Puppentheater Zwickau zaprezentuje opowiastkę „Robaczek w huraganie emocji. Coś się ze mną dzieje!”.

Nie taki wilk straszny... Warsztaty i publikacje

Teatralny Ty-Dzień Dziecka to nie tylko spektakle. To także kulminacja projektu, dotyczącego działań edukacyjnych. Wieńczy go publikacja „Nie taki wilk straszny...”, czyli przewodnika po emocjach oraz wydanie specjalnego zestawu kart do opowiadania. Podczas festiwalu codziennie będą się odbywały zajęcia warsztatowe – w sali edukacyjnej lub w kluboksięgarni FiKa.

Sprzedaż biletów na Teatralny Ty-Dzień Dziecka w cenie 10 zł (spektakl) i 5 zł (warsztaty) rozpoczęła się 12 kwietnia w kasie „Pleciugi”. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.