Fabryka Wody wchodzi w fazę realizacji. W piątek 11 października zostanie podpisana umowa z wykonawcą prac budowlanych – firmą Alstal z Jacewa. Oznacza to, że za 2,5 roku aquapark na Gontynce powinien być gotowy.

O budowie aquaparku mówi się w Szczecinie od kilkunastu lat. Taką inwestycję prezydent Piotr Krzystek obiecywał jeszcze w pierwszej kampanii przed wyborami w 2006 r. Przez lata zmieniały się koncepcje realizacji tego przedsięwzięcia (próbowano np. w formule partnerstwa publiczno-prywatnego), ale nic z tego nie wynikało.

Ostatecznie zdecydowano, że aquapark zostanie sfinansowany z kredytu. Koszt jego budowy to 349 mln zł. Kredyt zaciągnięty został w bankach komercyjnych na kwotę 318 mln zł. Jego obsługa kosztować będzie dodatkowe 128 mln zł.

Miejska spółka Fabryka Wody będzie spłacać pożyczkę w latach 2020-2041. Fabryka Wody ma być połączeniem nowoczesnego aquaparku z edukatorium. Największymi atrakcjami będą baseny rekreacyjne, zjeżdżalnie, basen sportowy, strefa wellness i kilkanaście saun tworzących jedno z największych w Polsce saunariów. Baseny rekreacyjne z plażą zaplanowano też pod gołym niebem. Dopełnieniem oferty rekreacyjnej będzie strefa sportowo-rozrywkowa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią i kortami do squasha. W części edukacyjnej przewidziano przestrzeń ekspozycyjną i laboratoria, w których przeprowadzane będą eksperymenty związane z wodą.