Właśnie podpisano kontrakt. 1 maja, czyli dwa miesiące wcześniej niż planowano, Szpitalny Odział Ratunkowy w szpitalu pediatrycznym w Zdrojach przyjmie pierwszych pacjentów. Przygotowany do tego był już od początku 2018 r.

Budowa nowoczesnego SOR w szpitalu przy ul. Mącznej zakończyła się bowiem jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Na czas nie udało się jednak podpisać kontraktu z NFZ. SOR został wpisany do Planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego Województwa Zachodniopomorskiego z terminem uruchomienia 1 lipca 2018 r. Oznaczało to, że nowa infrastruktura przez pół roku miała być wykorzystywana tylko jako Izba Przyjęć.

- To bardzo dziwne otwarcie. Otwieramy Szpitalny Oddział Ratunkowy, ale tak naprawdę otwieramy tylko mury. To miejsce od 1 stycznia nie będzie SOR-em, bo nie otrzymaliśmy kontraktu od NFZ. Będziemy tu mieć jakąś atrapę, jakąś przychodnię, a nie pełnowartościowy SOR - mówił marszałek Olgierd Geblewicz, otwierając oddział.

Na szczęście tak długo nie trzeba będzie czekać. Procedurę udało się przyspieszyć i finansowanie SOR w Zdrojach będzie zapewnione od 1 maja.

- Aneks do umowy, który został podpisany między Zachodniopomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ a szpitalem w Zdrojach to efekt kompromisu i woli współpracy. Po wielu rozmowach udało się dojść do porozumienia i oddział zacznie na pełnych obrotach pracować już od maja – mówi wojewoda Tomasz Hinc.

14-łóżkowy SOR jest w pełni wyposażony. Na dachu pawilonu przygotowane jest lądowisko dla helikopterów. Oddział będzie funkcjonował na bazie działającej tam już wcześniej Izby Przyjęć.

- Różnica polegać będzie na większej liczbie zatrudnionego personelu i prawie trzykrotnie wyższej stawce za całodobową gotowość niesienia pomocy. Ryczałt dobowy Izby Przyjęć w Zdrojach wynosi 3 493 zł, SOR-u – 9 688 zł – tłumaczy Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Budowa SOR kosztowała ponad 10,5 mln zł. Większość funduszy pochodziła z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W Szczecinie są jeszcze trzy takie oddziały: na Arkońskiej, w Szpitalu Klinicznym nr 1 przy Unii Lubelskiej oraz w Zdunowie. Dwa ostanie dysponują również lądowiskami.

W województwie szpitalne oddziały ratunkowe są jeszcze w Choszcznie, Gryficach, Koszalinie, Stargardzie i Szczecinku. Od 1 lipca ruszyć ma SOR w Drawsku Pomorskim.