Ten budynek zamknięto w 2003 roku. Cztery lata później został wpisany na listę Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Teraz kino Kosmos wraca w nowej roli! W holu tego obiektu, który jest najmłodszym szczecińskim zabytkiem, będą się odbywały wydarzenia muzyczne i kabaretowe.

Bass Planet Poland i piątkowa Szczecińska Liga Stand-Up zostały przeniesione do "Cielętnika" na Łasztowni‼️

Kabaretowa rozgrzewka

Aktualnie w Kosmosie odbywa się Westival Architektury, w tym roku zorganizowany pod hasłem „Kosmospolis. Przyszłość miast” (program znajdziecie w naszym kalendarzu wydarzeń). Jednak już za kilka dni w budynku dawnego kina zorganizowana zostanie pierwsza impreza o bardziej rozrywkowym charakterze. Dokładnie 25 października pod szyldem Szczecińskiej Ligi Stand-Upu będą nas zarażać humorem Mariusz Kałamaga, czyli Maryjusz z Kabaretu Łowcy.B oraz Jacek Noch. Wieczór poprowadzi Damian Usewicz.

Były muzyk The Prodigy w sobotę

Dzień później nastąpi oficjalne otwarcie klubu uświetnione festiwalem, który w Szczecinie ma już ugruntowaną pozycję. Będzie to kolejna edycja Bass Planet, imprezy z różnymi odmianami muzyki elektronicznej. Jej największą gwiazdą będzie Leeroy Tornhill, znany jako klawiszowiec i tancerz The Prodigy! Poza tym organizatorzy zapowiedzieli też takich didżejów, jak: Carla Roca, Jaykosy, Martin Telemann i ekipa Superhouse, a także Cherry aka BreakNtune czy Martin Shaft.

Zlot Depechowców i specjalna trasa Happysad

Kolejny miesiąc, to bardzo różne propozycje. Raper White, czyli reprezentant wytwórni SBM Label, który będzie promował swój nowy album „Mały Ksiażę” pojawi się w Kosmosie 8 listopada. Następnego wieczoru odbędzie się XX Ogólnopolski Zlot Fanów Depeche Mode w Szczecinie, a 10 listopada wystąpi Happysad. Ta pop-rockowa grupa świętuje właśnie swoją dojrzałość i z tej okazji ma zagrać kawałki z każdej wydanej płyty. Można się spodziewać także utworów z zapowiadanego na ten rok nowego albumu „Nie umrzesz cały”.

Powrót Sweet Noise

16 listopada w Kosmosie usłyszymy grupę Sweet Noise, której lideruje Piotr „Glaca” Mohamed. Ten heavy-rockowy zespół trzy lata temu wznowił działalność po dłuższej przerwie i aktualnie gra trasę przypominającą utwory z całej kariery - od debiutu „Respect”, przez „Czas ludzi cienia” do najnowszych.

21 listopada w legendarnym kinie wystąpi jeden z najpopularniejszych reprezentantów reggae w Polsce. Mowa oczywiście o Bednarku, który zaśpiewa utwory z płyty „Talizman” oraz z poprzednich wydawnictw solowych.

30 listopada natomiast przyjdzie czas na ... Wczasy. Ten duet łączy w swojej muzyce polską zimną falę z synth-popową klasyką lat 80. i 90. Dotąd grali w Szczecinie dwa razy w Domku Grabarza, teraz pojawią się w nowym lokalu, gdzie zaprezentują utwory z albumu „Zawody”.

Grudzień z hip-hopem, elektroniką i Natalią Przybysz

6 grudnia Kosmos znów zapełni się fanami hip-hopu. Tego wieczoru wystąpi tu Tymek, czyli Tymoteusz Bucki. To raper, który zyskał popularność utworem "Język ciała", który w serwisie YouTube ma już ponad 73 mln wyświetleń! Na ten rok Tymek zapowiada wydanie nowego albumu („FIT”) i zapewne wykona w Szczecinie co najmniej kilka utworów z tego wydawnictwa.

Dzień później nastąpi zmiana nastroju. Natalia Przybysz zaśpiewa utwory z płyty „Jak malować ogień”, albumu, który jest kontynuacją pomysłów z poprzednich wydawnictw („Prąd” i „Światło nocne”). To płyta, na której artystka łączy blues, soul i jazz. Zapowiada ją utwór „Ciepły wiatr”.

Z kolei 14 grudnia w Kosmosie zagra Peja/Slums Attack w ramach trasy promującej album „G.O.A.T.”. Na scenie oprócz znanego rapera pojawią się DVJ. Rink oraz Gandzior.

Dzień później zobaczymy tworzony przez Justynę Święs i Kubę Karasia elektro-popowy duet The Dumplings. Po sześciu latach istnienia, zaanonsował pożegnalną trasę koncertową zatytułowaną "Przykro mi". To autorzy takich hitów, jak "Betonowy las", "Nie gotujemy" i albumu "Raj", który rozpoczyna utwór zatytułowany... „Kino”. Bilety na ten koncert zostały już wyprzedane.

Punky Reggae i Fisz w przyszłym roku

Znamy już także daty trzech imprez przyszłorocznych. 10 stycznia pojawią się tu Major SPZ i Wac Troja (organizator występu - West Side Events - ogłosił konkurs i można zagrać jako support tych dwóch raperów).

28 lutego w Kosmosie zaplanowano przystanek trasy Punky Raggae Live 2020. W tej edycji łączą siły Dr Misio (czyli rockowy skład dowodzony przez Arkadiusz Jakubika), szczecińska legenda - Analogs oraz Farben Lehre.

Natomiast 8 marca Fisz Emade Tworzywo w dalszym ciągu promować będą album „Radar”.

Informacje o poszczególnych wydarzeniach znajdziecie w naszym kalendarzu wydarzeń