O tym, jak muzyk klasyczna ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie opowiedzą eksperci podczas specjalnie dedykowanej temu konferencji. Serdecznie zaproszeni są seniorzy, którzy dowiedzą się, jak sztuka może im pomóc w procesie zapamiętywania.

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie już po raz drugi chce uwrażliwić mieszkańców na dźwięki i problem hałasu w naszym otoczeniu. Czerwcowy festiwal Słyszę Dobre Dźwięki 2022 wyjdzie poza sferę walki z hałasem oraz profilaktyki i higieny słuchu, a jego motywem przewodnim będą pamięć i uważność.

Na lepszą koncentrację, pamięć i skupienie

Zalet słuchania muzyki relaksacyjnej lub klasycznej jest wiele: zmniejsza uczucie niepokoju, wycisza, zwiększa zachowania prospołeczne, a także pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. – Osoby, które słuchają muzyki klasycznej regularnie, są bardziej ożywione intelektualnie, zwiększają się ich zdolności twórcze, mają lepszą koncentrację i skupienie, a ich pamięć może zwiększyć się o ponad 90% – mówią organizatorzy festiwalu.

W ramach Festiwalu Dobre Dźwięki 2022 filharmonia zaprasza na pierwsze wydarzenie – „Wzór na pamięć – niezapomniana konferencja”, która rozpocznie się w środę, 15 czerwca, o godzinie 10. Będzie to okazja do wysłuchania ekspertów, którzy opowiedzą o terapii muzyką i ruchem. Przedstawią również zagrożenia, jakie niesie życie pełne pośpiechu, hałasu i multitaskingu, ale wskażą też na szanse, jakie daje muzyka.

Nie zabraknie również prelekcji dotyczącej medycznych aspektów pamięci i tzw. „mgły covidowej”. Konferencja będzie okazją do wymiany poglądów, poszerzania wiedzy i odkrycia wielofunkcyjności muzyki i jej niezwykłego wpływu na codzienność. Wykłady poprowadzą m.in. dr Edyta Bonk, psycholog rozwojowy, dr Sabine Kroner ze Stowarzyszania Społeczności Wiejskiej Battin w Uckermark czy Szymon Chrobak, muzykoterapeuta.

To dopiero początek

Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie na języki polski i niemiecki. Transmitowana będzie również na platformie wideokonferencyjnej ZOOM.

Aby wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny tutaj

Środowa konferencja to dopiero początek festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki. W ramach wydarzenia które potrwa od 15 do 19 czerwca, będzie można wziąć udział także w koncertach, spektaklu i rodzinnej grze miejskiej.

PROGRAM:

10:00 – OTWARCIE KONFERENCJI

Agata Kolasińska (prowadzenie, kierownik Centrum Edukacji Filharmonii)

10:15 – „Problemy z pamięcią – czy należy je akceptować, ignorować, a może leczyć?”

prof. dr hab. n. med. I n. o zdr. Iwona Rotter (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)

10:45 – „Ćwiczenia pamięciowe wykorzystujące obraz, dźwięk i ruch”

dr Edyta Bonk (psycholog rozwojowy, Uniwersytet SWPS)

11:15 – „Nie zapomnisz nigdy tamtych dni...” – muzykoterapia w profilaktyce i terapii osób z demencją i zaburzeniami pamięci na przykładzie Centrum Spotkań.

Szymon Chrobak (muzykoterapeuta, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu)

11:45 – SESJA PYTAŃ

12:00-12:30 – PRZERWA

12:30 – „Fonosfera pamięci – słowo i dźwięk w arteterapii osób starszych”

Kalina Cyz (redaktor naczelna TVP Kultura)

13:00 – „Muzyka dla seniora – jaką rolę muzyka pełni w życiu seniora”

Dorota Serwa (dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie)

13:30 – „Cudowna skarbnica wspomnień”

dr Sabine Kroner (Stowarzyszenie Społeczności Wiejskiej Battin w Uckermark (Niemcy))

14:00 – SESJA PYTAŃ

14:30 – ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI