Nie zabraknie seansów w doborowym towarzystwie, inspirujących spotkań czy uspokajającej przyrody. Już w poniedziałek startuje 15. edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych.

Dąbskie Wieczory Filmowe od lat goszczą najważniejszych twórców polskiego kina i na dobre wpisały się w letni kalendarz wydarzeń kulturalnych w Szczecinie.

– To, co wyróżnia festiwal to fakt, że nie ma projekcji filmu bez spotkania i rozmowy z twórcą – zaznacza Sylwia Witkowska, współtwórczyni i komisarz DWF. – Nie jesteśmy typowym festiwalem filmowym, z czerwonym dywanem i paparazzi wokół. Naszą mocną stroną jest publiczność. To są przepiękne spotkania i dlatego artyści chcą tu wracać.

Takim przykładem jest Gabriela Muskała, która po raz czwarty będzie gościć na festiwalu. – Przepiękna jest wymiana energii. Jak powiedziała kiedyś Gabriela, nasza publiczność jest wyrobiona: potrafi zadawać pytania i otwierać tajemnice w twórcach. Pamiętam niezwykłe spotkanie z Janem Jakubem Kolskim. Miałam wtedy poczcie, że wytworzyła się niezwykła więź, że powstał balon emocjonalny, w którym razem przebywaliśmy – wspomina Witkowska.

Wśród tegorocznych gości – obok Gabrieli Muskały – pojawią się Karolina Bruchnicka, Zbigniew Zamachowski, Mariusz Bonaszewski i Dorota Landowska.

Premierowe pokazy

Wśród tegorocznych seansów zapowiedziano pokazy kilku filmów, których dotychczas w Szczecinie nie prezentowano.

– Gdybym miała wskazać cechę wspólną filmów, które szczecinianie będą mieli okazję obejrzeć, to myślę, że byłyby to emocje. Każda produkcja dotyka uczuć międzyludzkich, w różnych relacjach – zwraca uwagę Witkowska.

Po raz pierwszy mieszkańcy będą mogli zobaczyć „Amatorów” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej. To opowieść rozpoczynająca się w momencie, gdy Teatr tworzony przez aktorów z niepełnosprawnościami intelektualnymi wygrywa festiwal i otrzymuje propozycję występu w zawodowym teatrze.

Pierwszy pokaz w Szczecinie będzie miał też „Biały Potok” w reżyserii Michała Grzybowskiego. To wbrew pozorom nie taka klasyczna komedia omyłek o perypetiach dwóch małżeństw, choć zależności uczuciowe i finansowe oraz niewinne z pozoru kłamstwa nakręcają spiralę nieporozumień na ekranie. Chaos narasta, mnożąc zabawne sytuacje.

Premierowo szczecińska publiczność zobaczy także film Mariusza Bonaszewskiego „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”. Obraz przedstawia sylwetkę i osiągnięcia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji.

Wśród innych filmowych propozycji znajdą się też: „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego, krótkometrażowe „Moja biedna głowa” Adriana Panka i „Hitler w operze” Michała Grzybowskiego oraz historyczny i spektakularny „Zieja” Roberta Glińskiego.

Zmiana miejsca plenerowych pokazów

To będzie też smaczek dla stałych bywalców festiwalu, móc uczestniczyć w nim i poznać nową przestrzeń, w której zagoszczą filmy.

– Projekcje odbywają się w Klubie Delta przy ul. Racławickiej 10 i w plenerze. Przez wydłużający się remont plaży przenosimy się na urokliwą przystań przy ul. Przestrzennej 3, na którą zaprosiło nas Stowarzyszenie Euro Jacht Klub Pogoń – wyjaśnia Witkowska.

Dla dojeżdżających na Dąbskie Wieczory Filmowe

Jak informuje ZDiTM, zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek „Lotnisko” dla linii pospiesznej C w dniach 30 i 31 lipca dla kursów dodatkowych, planowany przyjazd rozkładowy na przystanek Lotnisko będzie ok. godz. 23:49 i 00:19 w kierunku Os. Kasztanowego. Dodatkowo zatrzymywać się będzie linia nocna 522 o godz. 00:04 i 00:05 w obu kierunkach (Kasztanowe i Centrum).

Dobrą informację mamy też dla zmotoryzowanych – auta będzie można zostawić na parkingu lotniska.

Dąbskie Wieczory Filmowe to coś więcej niż pokazy filmów

W ramach DWF odbywa się też konkurs dla młodzieży „Eko-kadr”, w którym mogą sprawdzić się jako twórcy filmowi, którego zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali finałowej 31 lipca. Tego samego dnia najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w ekowarsztatach.

 

HARMONOGRAM 15. DĄBSKICH WIECZORÓW FILMOWYCH

25 lipca 2021, godz. 11.00

start: mostek przy ul. Przestrzennej 3 (nieopodal ul. Emilii Gierczak)

Spacer z Pawłem Madejskim po Dąbiu z rozpoznawaniem drzew i krzewów w ramach 15. Dąbskich Wieczorów Filmowych

26 lipca 2021, godz. 19.00

Klub Delta, ul. Racławicka 10

„7 uczuć” (reż. Marek Koterski) | pokaz filmu i spotkanie z Gabrielą Muskałą

27 lipca 2021, godz. 19.00

Klub Delta, ul. Racławicka 10

„Córka trenera” (reż. Łukasz Grzegorzek) | pokaz filmu i spotkanie z Karoliną Bruchnicką

28 lipca 2021, godz. 19.00

Klub Delta, ul. Racławicka 10

„Zieja” (reż. Robert Gliński) | pokaz filmu i spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim

29 lipca 2021, godz. 19.00

Klub Delta, ul. Racławicka 10

„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” (reż. Mariusz Bonaszewski) | pokaz filmu i spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim oraz Dorotą Landowską

30 lipca 2021, godz. 21.30

Port Jachtowy „Marina Pogoń”, ul. Przestrzenna 3

„Moja biedna głowa" (reż. Adrian Panek) i „Amatorzy” (reż. Iwona Siekierzyńska) | pokaz filmów i spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim

31 lipca 2021, godz. 15.00

Klub Delta, ul. Racławicka 10

Gala Finałowa Konkursu „Eko-Kadr” i „Eko-Warsztaty” dla najmłodszych (prowadzenie: Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu)

31 lipca 2021, godz. 21.30

Port Jachtowy „Marina Pogoń”, ul. Przestrzenna 3

„Hitler w operze” (reż. Michał Grzybowski) i „Biały Potok” (reż. Michał Grzybowski) | pokaz filmów i spotkanie z gościem