Gośćmi poniedziałkowego wydania „Studia wSzczecinie.pl” byli kandydaci na radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. W programie padło pytanie o przyszłość Wojewódzkich Urzędów Pracy. W dobie rekordowo niskiego bezrobocia pojawiają się pytania, czy utrzymywanie przez samorząd tego typu instytucji ma sens. Podczas rozmowy zarówno Wojciech Dorżynkiewicz, jak i Rafał Niburski byli przeciwni likwidacji urzędu, choć przyznali, że być może struktura jego funkcjonowania wymaga pewnych zmian.

7% w regionie, w Szczecinie mniej niż 3%

To niewątpliwie jeden z powodów do dumy Urzędu Marszałkowskiego. W ciągu ostatnich lat miesiąc do miesiąca widać galopujące spadki bezrobocia w regionie. Były czasy, gdy przekraczało ono 17%, obecnie bez pracy pozostaje mniej więcej 7% mieszkańców, z czego w największych aglomeracjach bezrobocie określane jest na poziomie „higienicznym”, co oznacza, że pracy nie mają tylko Ci, którzy nie chcą jej mieć. Pojawia się więc pytanie, czy jest sens utrzymywania struktur Urzędów Pracy na poziomie wojewódzkim i powiatowym, gdy tak naprawdę osób chętnych do podjęcia zatrudnienia zgłasza się rekordowo mało: - Jestem zwolennikiem reformy Urzędu Pracy, ale nie jestem zwolennikiem likwidacji. Mają pewną misję do wykonania. Czy teraz wykonują ją dobrze? Uważam, że mogłoby być lepiej. Uważam, że kiedyś hossa gospodarcza się skończy, dobry rozwój gospodarczy też się skończy i w kolejnych latach może być tak, że bezrobocie będzie rosnąć – komentował radny Wojciech Dorżynkiewicz.

Podczas programu padło także pytanie o podział kompetencji między Urzędy Wojewódzkie a Wojewódzkie Urzędy Pracy. Przedsiębiorcy skarżą się, że kiedy w jednych nie dzieje się zbyt wiele, w drugich trzeba czekać godzinami w długich kolejkach: - W Urzędzie Pracy pracują ludzie i Ci ludzie mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia, kiedy te urzędy zostaną zlikwidowane – mówił radny PiS Rafał Niburski. – Chce Pan powiedzieć, ze likwidacja Urzędów Pracy zwiększy bezrobocie? – pytał nasz dziennikarz. – Nie, ale mówię, że o tych ludzi też trzeba dbać – dodał radny Niburski. W dyskusji pojawił się także głos, że instytucje publiczne zamiast zajmować się rejestrowaniem bezrobotnych, powinny zajmować się np. pozyskiwaniem pracowników dla firm.

Więcej inwestycji w infrastrukturę

W programie „Studio wSzczecinie.pl” poruszony został także temat rozwoju infrastruktury w regionie. W najbliższą środę na Sesji Sejmiku Zachodniopomorskiego wystosowany zostanie apel do rządu w sprawie podjęcia działań dotyczących kontynuacji budowy drogi S10. Według kandydatów do Sejmiku rozwiązań infrastrukturalnych koniecznych do wdrożenia lub przyspieszenia jest jeszcze więcej: - Marszałek się chwali najnowszym taborem, ale kolej nie wszędzie dociera. Co do lotniska w Goleniowie, to rzeczywiście loty są coraz tańsze i popularniejsze, i należałoby podjąć konkretne kroki, by łączyło ono jak największą liczbę mieszkańców z innymi państwami europejskimi – komentował radny Rafał Niburski.

– Transport i komunikacja to tematy, które należy traktować kompleksowo. Wszystkie rzeczy są ważne, dla mnie priorytetem są inwestycje, w których partycypować może samorząd, dla miasta najważniejsza jest Zachodnia Obwodnica Szczecina i moim zdaniem to najważniejsza rzecz, choć wiemy, że będzie ona kosztować miliard złotych – dodał Wojciech Dorżynkiewicz z Koalicji Obywatelskiej.