To nie tylko rozmowy, dyskusje i wystąpienia. Dni Skandynawskie niosą ze sobą jeszcze masę imprez towarzyszących, które goszczą w szczecińskich instytucjach i przestrzeni miejskiej. W tym roku szczecinian uraczy m.in. Parada Skandynawska, czyli barwny korowód dzieci i młodzieży. Nie zabraknie też koncertów, filmów i twórczych warsztatów.

 

Hasłem przewodnim tegorocznych Dni Skandynawskich jest „Well-being w biznesie i życiu”. Podczas webinarów, które odbędą się 10 i 11 maja, specjaliści dyskutować będą o zarządzaniu po skandynawsku: sposobach motywacji pracowników, zwiększaniu ich wydajności. Rozmowy krążyć będą wokół młodego pokolenia – ich aspiracji zawodowych i tego, co trzeba zrobić, by sprostać takim wyzwaniom przyszłości. Nie zabraknie też debaty nad polityką senioralną w Polsce i Skandynawii. Wśród zaproszonych prelegentów znajdują się m.in.: Dorota Morka, Prezes Polsko-Norweskiej Izby Gospodarczej, Paweł Finkielmann, właściciel i założyciel Nordic Consulting&Development Company czy Daniel Wacinkiewicz, zastępca Prezydenta Miasta Szczecina.

Webinary będzie można obejrzeć online na profilu FB: https://www.facebook.com/wiadomosci.szczecin.eu

Coś więcej niż spotkania specjalistów. Na ulicę wyjdą wikingowie i Muminki

Dni Skandynawskie w tym roku przyniosą ze sobą kilkanaście wydarzeń towarzyszących. Znajdzie się zarówno coś dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Organizatorzy zaproszą m.in. maluchów na „Królową śniegu”, miłośników motoryzacji do skorzystania z tańszych biletów do Muzeum Techniki i Komunikacji, a chętnych poznania czegoś nowego na darmową lekcję norweskiego.

Uwagę mieszkańców z pewnością przyciągnie Parada Skandynawska, która przejdzie ulicami w najbliższy piątek, 13 maja. Barwny Korowód przy dźwiękach skandynawskiej muzyki wyruszy spod Urzędu Miasta o godz. 11 i przejdzie przez aleję Jana Pawła II i plac Grunwaldzki do placu Lotników. Tam na uczestników czekać będą animatorzy z grami i zabawami.

– Już mamy przygotowane ponad setkę opasek z włosami Pippi. W Pałacu Młodzieży tworzony jest ocean rybek – zostaną wręczone one uczestnikom – a konsulowie przekażą małe flagi – zapowiadają organizatorzy. – Będą poprzebierani animatorzy, szczudlarze. Wystąpi Chór US, śpiewać będą dzieci z chóru Wolna Ukraina.

Całemu przemarszowi towarzyszyć będzie muzyka znanych skandynawskich artystów. Usłyszymy m.in. ABBĘ i A-ha, a wśród uczestników dojrzeć będzie można rudowłosą Pippi, wikingów, włóczykijów czy Muminki.

– Na chwilę obecną mamy przynajmniej 200 uczestników. To będą maluszki z przedszkoli, ale będą też licealiście. Mamy nadzieję, że pojawią się i seniorzy – przyznają organizatorzy. – Ma to być barwny korowód, który pokaże, że mamy megaenergię, że potrafimy się cieszyć i zwyciężać zło dobrem.

Udział w paradzie jest bezpłatny i każdy może dołączyć do wspólnej zabawy.

Organizatorzy zachęcają do wypełnienia formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie: https://docs.google.com/.../1QqWAbulIDJLjmi.../edit.

Organizatorami parady są Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji, Dom Skandynawski w Szczecinie oraz Biuro Prezydenta Miasta Szczecin.

8. edycja Dni Skandynawskich potrwa od 10 do 15 maja. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: https://ds.szczecin.eu/program