Walka była zacięta do samego końca, ale dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się! Szczecin zajął drugie miejsce w tegorocznym konkursie Lechstartera i wkrótce zyska nową miejscówkę na różnego rodzaju imprezy: spotkania, wystawy, warsztaty, pokazy filmów, kameralne koncerty. Przestrzeń zaprojektowana przez cenionego architekta Jakuba Szczęsnego stanie w centrum miasta, w ogrodzie Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego 90.

W ogólnopolskim głosowaniu w sumie brało udział 15 miast. Szczecin zajął drugą pozycję, zdobywając 49 148 głosów. Wyprzedziły nas Kielce z 50 889 głosami, a tuż za nami uplasował się Rzeszów z liczbą 48 800 głosów. Wszystkie te miasta zyskają zielone przestrzenie zaprojektowane przez jednego z czołowych polskich architektów Jakuba Szczęsnego i łączące w sobie: wspólne spędzanie czasu, kulturę, sztukę, nowoczesny i funkcjonalny design. Będą to miejsca otwarte dla mieszkańców i na ich pomysły.

– To będzie jednocześnie strefa aktywności i odpoczynku, będziemy organizować pikniki, wystawy, koncerty, wydarzenia sportowe. Przestrzeń będzie tworzona wspólnie z mieszkańcami i każdy będzie mógł z niej na co dzień korzystać. Chcemy to miejsce wykorzystać do granic możliwości! – mówiła nam Marta Wylegała ze Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

Szczecińska „miejscówka” powstanie właśnie w ogrodzie INKU przy al. Wojska Polskiego 90. Będzie to przestrzeń trójkątna, składająca się ze stalowej konstrukcji z tekstylnymi ściankami i zadaszeniami oraz tzw. "zielonej wieży". Wokół wieży, na nylonowych linach będą się piąć rośliny, dające cień. W środku znajdziemy ławki, hamaki, rzutnik. Miejscem opiekować się będzie Fundacja Kamienica1.