Materiał przekrojowy z trzech płyt, jazz, rap i groove oraz Leopold Tyrmand – tego wszystkiego doświadczą słuchacze podczas występu zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. Koncert odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 11 października, w lokalu winyle.fm przy ul. Jagiellońskiej 86.

 

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to jedyny w kraju band regularnie łączący ze sobą świat jazzu i hip-hopu. Zespół ma na swoim koncie trzy płyty. Na swoje koncerty przyciąga osoby z kilku pokoleń, słuchaczom hip-hopu ukazując w przystępny sposób elemeny muzyki improwizowanej oraz jazzu, a starszej publiczności – rapu, podanego w formie łamiącej stereotypy. Trzykrotnie występowali z gościnnym udziałem legendarnego Michała Urbaniaka, a także na wielu ważnych festiwalach jazzowych oraz na głównej scenie Hip Hop Kemp – jednej z największych hip-hopowych imprez na świecie. Zarówno tekstowo, jak i muzycznie zespół w swojej twórczości odnosi się do sylwetek wielu znakomitych twórców. W repertuarze znajdziemy utwory dedykowane Halinie Poświatowskiej, Markowi Nowakowskiemu czy legendarnemu Milesowi Davisowi.

Ponownie w Szczecinie

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet ostatni raz gościli w Szczecinie przy okazji projektu „Jazz pod Choinkę” organizowanego przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe.

– Nasze wizyty w Szczecinie od początku były bardzo udane, ale ta ostatnia, to chyba najważniejszy jak dotąd koncertowy moment w historii zespołu. 8 grudnia 2018 roku zagraliśmy w pięknej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Towarzyszył nam na scenie legendarny Michał Urbaniak. Tak świetnego odbioru koncertu i pokoncertowego feedbacku nie mieliśmy chyba nigdzie. Tym bardziej cieszy możliwość powrotu do Szczecina z nowymi utworami i nową energią. Ludzie zawsze nas tu świetnie przyjmują – mówi Bartoszu Skubisz (Eskaubei).

Tym razem zespół pojawi się w nowym lokalu na mapie Szczecina. Winyle.fm to przestrzeń, która w swojej ofercie ma coś dla tych, którzy poszukują sklepu płytowego, galerii, miejsca spotkań czy specjalnych wydarzeń.

Pracowity czas

Trzy lata nieobecności w Szczecinie zaowocowały wydaniem płyty „Sweet Spot” (2019), gdzie groove spotyka się ze swingiem, tradycja z nowymi kierunkami rozwoju muzyki improwizowanej, a tłusty i ciepły soulowy vibe z jazzową surowością. To zapomniane historie, pochwała życia i ludzkiej twórczości podane w muzycznej formie. To efekt blisko 5 lat wspólnej pracy, ponad stu koncertów, setek przegadanych godzin i dziesiątek tysięcy przejechanych kilometrów.

Ubiegły rok stał się dla zespołu pretekstem do stworzenia projektu „Muzyczny Tyrmand”, inspirowanego powieściami Leopolda Tyrmanda. Zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat takie powieści jak: „Siedem dalekich rejsów”, „Zły, „Filip” oraz książkę „Dziennik 1954”, poddał je własnym interpretacjom. Efektem są cztery utwory z gościnnym udziałem Eldo, Afrojax’a oraz Proceente. Zespół ma również w planach na listopad wydanie projektu na płycie winylowej. Winyl „Tyrmand to Jazz” będzie wzbogacony o grafiki Kamila Jaczyńskiego oraz literackie teksty Mateusza Kołodzieja (axunarts.pl).

Winyle.fm zapraszają na koncert Eskaubei & Tomek Nowak Quartet 11 października o godz. 20:00. Bilety w cenie 39-49 zł dostępne są w serwisie bilety.fm.