To niewątpliwie bardzo oczekiwane wydarzenie. Nieczęsto przecież można w Szczecinie zobaczyć występy renomowanych zagranicznych grup teatralnych adresowane dla najmłodszych. III Teatralny Ty-Dzień Dziecka, który zacznie się w „Pleciudze” 26 maja, to także gry, warsztaty i publikacje oraz aż trzy premiery sceniczne przygotowane przez ten teatr. Ostanie bilety jeszcze są w sprzedaży.

Trzy premiery. Od Andersena do Guśniowskiej

Festiwal zacznie się od prapremiery „Kaczątka” – spektaklu muzycznego bez słów według bajki Hansa Christiana Andersena. To opowieść o szarej kaczuszce, która do nikogo nie pasuje i nie jest lubiana na podwórku z powodu swojej inności. Inscenizacja to wspólne dzieło Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego (reżyseria i scenariusz), a jej akcja toczy się w warstwie plastycznej, przy dźwiękach muzyki luźno nawiązującej do utworów ludowych. Jej twórcą jest Zbigniew Krzywański, znany z zespołu Republika. Pierwsza prezentacja nastąpi 26 maja o godz. 10.00.

Druga prapremiera (tego samego dnia) to „Kołysanki Północy” w reżyserii Marty Łągiewki. Spektakl wypełniają polskie oraz islandzkie, norweskie i duńskie piosenki z przetłumaczonymi na język polski tekstami, do których muzykę napisał szczeciński saksofonista, Tomasz Licak.

„Karmelek” to trzeci nowy spektakl. Jego tytułowy bohater czuje się nieswojo w gospodarstwie, w którym każdy ma już swoją rolę, i chciałby się dowiedzieć, jak mógłby się stać potrzebny.

Reżyseria i choreografia tego przedstawienia to dzieło Anny Rozmianiec, a powstało ono według tekstu Marty Guśniowskiej, autorki wielu znanych sztuk dla dzieci, z którą zaplanowano spotkanie w kluboksięgarni FiKa (30 maja, godz. 16.30). Po premierze inscenizacji (1 czerwca) rozpocznie się gra terenowa „zgadnij, gdzie jestem”.

Niezwykła lalka bunraku

Wśród spektakli zagranicznych warto zwrócić uwagę na dwa islandzkie. „Na własnych nogach” (Midnight Theatre Company) to „piękne, pouczające i pełne życia przedstawienie o odwadze. Opowiada historię Ninny, śmiałej i odważnej sześcioletniej dziewczynki, która zostaje wysłana na farmę, aby tam spędzić lato”. Na scenie zobaczymy lalkę bunraku, wymagającą animacji kilku aktorów.

Będzie można wejść na scenę

„Dziwne piórka” zaś to spektakl dla dzieci w wieku od dwóch do siedmiu lat, bez bariery językowej, ukazujący sztukę tańca współczesnego, z muzyką wykonywaną na żywo. Opowiada o dwóch małych pisklętach, które rozpoczynają naukę latania. Po występie dzieci zapraszane są na scenę, gdzie mogą dotknąć wykorzystywanych w przedstawieniu rekwizytów i przetestować je. Spektakl powstał we współpracy między Bird & Bat a irlandzką powietrzną formacją taneczną Fidget Feet. Ponadto szwedzka z grupa Dockteatern Tittut zaprezentuje dwa spektakle – „Kropka Petry” oraz „Chcę psa!”, a niemiecki Puppentheater Zwickau pokaże opowiastkę „Robaczek w huraganie emocji. Coś się ze mną dzieje!”. Będzie również propozycja dla dzieci od pierwszego roku życia. Finowie z Puppet Theatre Sampo przygotowali dla nich spektakl „Leć, leć, biedroneczko”.

Warsztaty i wystawy

Teatralny Ty-Dzień Dziecka to też warsztaty, zajęcia (m.in. rysunkowe), a także kulminacja projektu dotyczącego działań edukacyjnych. W lipcu organizatorzy zapraszają na Jasne Błonia do oglądania wystawy ukazującej działania, które odbywały się w jego ramach, a we wrześniu – ekspozycji prezentującej prace dzieci wykonane podczas warsztatów oraz zdjęcia z przebiegu projektu w Miejskiej Bibliotece Publicznej – filii nr 54 (ProMedia) przy al. Wojska Polskiego 2 oraz filii nr 4 przy ul. Barnima 25.

Publikacja o zwierzętach

Planowana jest również publikacja dwujęzycznej (polsko-angielskiej) książki o zwierzętach z tłumaczeniem ich nazw na różne języki. Jej cel to m.in. zwrócenie uwagi na gatunki, którym grozi wyginięcie, oraz takie, które często mijamy na ulicach lub widzimy w lesie na spacerze, a które potrzebują naszej pomocy. Poza tym we wrześniowym numerze pisma „Teatralnik” znajdą się: podsumowanie dotychczasowych działań projektu, zdjęcia z wydarzeń oraz rozmowy z artystami.

Więcej szczegółów i informacje o biletach na stronie: http://www.pleciuga.pl/teatralny-ty-dzien-dziecka.