Sygnatariuszem listu otwartego do szczecińskich artystek, reprezentujących w tym roku Polskę w najpopularniejszym konkursie muzycznym świata, jest organizacja zajmująca się walką o prawa człowieka. Jak czytamy w nim, rezygnacja z konkursu to "bezkrwawa metoda walki o wolność i prawa Palestyńczyków" i nie ma nic wspólnego z antysemityzmem i jest popierana m.in. przez wiele organizacji żydowskich na całym świecie.

Eurowizja w celach propagandowych? 40 podpisów pod listem otwartym do zespołu Tulia

Tulia pochodzi ze Szczecina i od ponad roku podbija polską scenę muzyczną. Wszystko zaczęło się od brawurowego coveru utworu „Enjoy the silence” Depeche Mode, a potem kariera dziewczyn potoczyła się w tempie lawinowym. Jej dotychczasowym finałem jest platynowa płyta i udział w konkursie Eurowizji, który w tym roku odbywa się w Izraelu.

Miejsce Eurowizji od samego początku budzi wielkie kontrowersje. W Internecie pojawił się list otwarty skierowany do szczecińskiego zespołu, w którym możemy przeczytać:

"Czy wiecie, że daty koncertów strona izraelska ustaliła w celach propagandowych – żeby zbiegały się z oficjalną rocznicą utworzenia Państwa Izrael w 1948, która dla Palestyńczyków oznacza serię masakr oraz wypędzenia siedmiuset tysięcy z nich z ich ziemi, wiosek i miast? Palestyńskie rodziny w sąsiadujących krajach, do których uciekały - Jordanii, Libanie, Egipcie - wciąż trzymają klucze do rodzinnych domów ku pamięci tej zbrodni".

Podpisało się pod nim ponad 40 osób, w tym rysownik Marek Raczkowski, aktorka Renata Dancewicz czy szereg aktywistów walczących o prawa i wolności obywatelskie. Autorzy listu przypominają, że w solidarności z ofiarami reżimu, z koncertów w Izraelu zrezygnowały takie gwiazdy jak Lorde, Lana Del Rey czy zespoły Massive Attack i Young Fathers.

Zespół nie odpowiada na list. Już dzisiaj pierwszy półfinał, w którym wystąpią szczecinianki

List otwarty kończy się bardzo mocnym apelem: "Jesteście głosem kultury i wrażliwości, oraz waszych fanów. Miejcie świadomość, że udział w tej imprezie oznacza symboliczne wsparcie dla reżimu apartheidu oraz brutalnej militarnej okupacji".

Zespół Tulia nie ustosunkował się do sprawy.

64. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 14-16 maja. W sobotę 18 maja odbędzie się wielki finał, w którym wystąpią przedstawiciele 26 krajów. Szczecinianki zaprezentują się na scenie dzisiaj. Od głosów widzów i komisji uzależniony będzie nasz awans do finału.