Najpóźniej w połowie listopada 2022 r. istniejący gmach Teatru Polskiego ma być zmodernizowany i połączony z nowym budynkiem (z trzema scenami) wkomponowanym w nadodrzańską skarpę.

Przygotowanie tej inwestycji trwało długo.

- Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim, które nie ma budynku teatru, który został od początku wybudowany jako teatr. Dlatego też tak duża nasza determinacja, aby to dzieło rozpocząć i doprowadzić do końca - mówił marszałek Olgierd Geblewicz, podczas kameralnej uroczystości podpisania umowy z wykonawcą, firmą Budimex.

Konkurs na projekt architektoniczny już w 2010 r. wygrała pracownia Atelier Loegler z Krakowa (projekt musiał być aktualizowany). Później przeciągały się m.in. starania o zgodę na dofinansowanie unijne, a następnie problemem były wysokie żądania finansowe firm zainteresowanych tym zamówieniem. Teraz wreszcie można przystąpić do realizacji planów.

– Czas jest trudny, a z drugiej strony bardzo piękny. Wiele lat czekaliśmy wraz ze szczecińską publicznością na ten moment. To, co się w rodzi w bólach, bardziej się ceni, bardziej szanuje. Wierzę, że wszyscy odczujemy wielką moc, jaką daje teatr, sztuka i kultura, kiedy będziemy mieli nowy, wspaniały obiekt teatralny w Szczecinie – podkreśla dyrektor teatru Adam Opatowicz.

– Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w takim projekcie. Jest on bardzo ciekawym wyzwaniem inżynierskim. Na obecne trudne czasy, pewny, stabilny i doświadczony wykonawca daje gwarancję tego, żeby zrealizować ten projekt z sukcesem - mówił Andrzej Schmalenberg, dyrektor oddziału firmy Budimex.

Trzy sceny wkomponowane w nadodrzańską skarpę

W ramach przebudowy, istniejący zabytkowy budynek teatru zostanie oczyszczony z przybudówek, które powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Ma wrócić do formy jaką nadał mu Adolf Thesmacher, podczas gruntownej przebudowy w latach 1928-29. W środku odnowiona zostanie główna scena teatralna. M.in. wyburzona i zbudowana od nowa będzie widownia. Remont obejmie też scenę kabaretową na parterze, obok której powstanie sala prób czytanych. Na drugim piętrze przewidziano pokoje gościnne i salę klubową. Kolejne trzy nowoczesne sceny z profesjonalnym zapleczem powstaną w nowej części, która będzie „zatopiona" w nadodrzańskiej skarpie. Znajdzie się tam nowa główna scena, scena szekspirowska i scena eksperymentalna. Powstanie nowe wejście od strony ul. Jana z Kolna. Koszt – 196 mln zł.

Realizacja inwestycji potrwać ma 32 miesiące.