W czwartek, 28 października, do regularnego użytku oddane zostanie nowe torowisko na pl. Hołdu Pruskiego i fragmencie ul. Matejki. Oznacza to zmiany w funkcjonowaniu aż 7 linii komunikacji miejskiej. Na nowe torowisko wjadą tramwaje linii 2 i 11, a zlikwidowane zostaną tramwaje linii 13 i autobusy linii 835. Będą też zmiany w organizacji ruchu samochodowego.

 

– Pomyślny przejazd techniczny po nowym torowisku pozwala na wprowadzenie zmian. Od 28 października przywrócony zostanie ruch tramwajowy na odcinku Brama Portowa – pl. Hołdu Pruskiego – Matejki – Dubois. Ulgę odczują także kierowcy – poinformowała Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Zmiany dla pasażerów komunikacji miejskiej

Po nowym torowisku jeździć będą na razie dwie linie: 2 i 11.

„Dwójka” wraca na ulice Szczecina po przerwie, ale na nieco zmienioną trasę: Turkusowa – Brama Portowa – pl. Hołdu Pruskiego – Stocznia Szczecińska, wg specjalnego rozkładu jazdy.

Tramwaje linii 11 kursować będą natomiast wg specjalnego rozkładu jazdy na trasie: Ludowa – Matejki – pl. Hołdu Pruskiego – al. Niepodległości – Krzywoustego – Pomorzany, bez zmian częstotliwości i ekspedycji taboru.

Przywrócenie kursowania „dwójki” oznacza likwidację wspomagającej komunikację na Prawobrzeże linii 13. Zmiana trasy „jedenastki” skutkować będzie natomiast rezygnacją z autobusowej komunikacji zastępczej linii 835.

W komunikacie ZDiTM znajdziemy też szczegóły drobniejszych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. „Przywrócone zostaną stałe rozkłady jazdy linii 6 z likwidacją skomunikowań z liniami 2, 5 i 11. Na linii 8 przywrócone zostają stałe rozkłady jazdy i ekspedycja taboru. Na linii 10 przywrócone zostają rozkłady jazdy obowiązujące w okresie 9.01-28.05.2021, w dni powszednie z korektami kursów w godzinach szczytu wynikającymi ze zmiany częstotliwości linii 7”.

– Pasażerowie dojeżdżający liniami tramwajowymi z Niebuszewa do pl. Rodła mogą kontynuować podróż w kierunku Bramy Portowej, przechodząc do linii 2 i 11 do przystanku Filharmonia na ul. Matejki lub przesiadając się na wysokości przystanku tramwajowego do linii autobusowych zawracających na pl. Żołnierza Polskiego (58, 59, 68, 101, 107), gdzie możliwa jest przesiadka na linie 2 i 11. Zbliżony układ przesiadek obowiązuje w przeciwnym kierunku – podpowiada Hanna Pieczyńska.

Zmiany dla kierowców

ZDiTM informuje również o zmianach w organizacji ruchu:

– zakończone zostaną prace na al. Niepodległości, w związku z tym na wlocie alei Niepodległości od strony Bramy Portowej otwarte będą wszystkie pasy ruchu;

– otwarty zostanie przejazd ulicą Matejki w kierunku północnym, w związku z tym zlikwidowany zostanie objazd ulicami Zygmunta Starego, Starzyńskiego i Plantową;

– przywrócony zostanie ruch tramwajowy na ciągu Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego Matejki;

– w dalszym ciągu pozostanie zamknięta ul. Piłsudskiego pomiędzy placem Rodła i Matejki oraz zachodnia jezdnia ul. Matejki w rejonie skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Zamknięty pozostanie także południowy przejazd na placu Rodła.

Prace wciąż toczą się na ulicy Matejki w rejonie skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego na jezdni zachodniej, wzdłuż al. Wyzwolenia od placu Żołnierza Polskiego do placu Rodła oraz wzdłuż ul. Piłsudskiego od placu Rodła do Matejki