W poniedziałek, 27 czerwca, po raz kolejny wywrócony do góry nogami zostanie schemat tramwajowej komunikacji miejskiej w Szczecinie. Zmiany tras związane będą z udostępnieniem przebudowanych torowisk na pl. Rodła i na pętli Dworzec Niebuszewo.

 

Nie oznacza to jednak powrotu „dwunastki” na stałą trasę z Pomorzan na Niebuszewo. Nadal bowiem trwać będą prace między pl. Rodła a rondem Giedroycia. Do Dworca Niebuszewo (jezdnie nadal będą tam zamknięte) dojedzie natomiast z Osiedla Zawadzkiego „trójka”, która obecnie kończy swój bieg nieco wcześniej.

– Od poniedziałku nie będzie już cofania na rondzie Giedroycia. Przywrócone do ruchu zostanie torowisko tramwajowe do pętli Dworzec Niebuszewo, a kierowcy będą mogli korzystać z jezdni na ulicy Asnyka pomiędzy rondem Sybiraków i ul. Kadłubka – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Duże zmiany w centrum

Oddanie do użytku torowiska na pl. Rodła (wkrótce udostępnione mają być też jezdnie) pozwoli wrócić „piątce” i „jedenastce” na swoje stałe trasy.

– W rejonie centrum przywrócone zostanie kursowanie tramwajów na odcinku al. Wyzwolenia od placu Żołnierza do placu Rodła oraz na odcinku ul. Piłsudskiego od ulicy Matejki do placu Szarych Szeregów. W związku z tym wprowadzone zostaną zmiany i nowe rozkłady jazdy na wszystkich liniach tramwajowych. Korekta dotyczyć będzie także linii 812. Prosimy pasażerów o dokładne planowanie podróży – mówi Hanna Pieczyńska.

Krótsza trasa linii 812

Linia autobusowa 812 (zastępcza na Niebuszewo) dojeżdżać będzie teraz tylko do pl. Rodła (zawracając przez pl. Grunwaldzki). Tam będzie można przesiąść się m.in. na „dwunastkę”, która teraz z Pomorzan będzie dojeżdżać do „pętli”: Wyzwolenia - pl. Żołnierza – pl. Hołdu Pruskiego – pl. Rodła.

Podobnie zawracać będzie „dwójka”, która nie dojedzie już do Stoczni Szczecińskiej. „Końcowy” na pl. Rodła będą miały także „szóstka” i „dziesiątka”. Zamiast tej ostatniej na Potulicką skierowana zostanie „jedynka” (teraz jeździ na Pomorzany).

Komunikacja tramwajowa od poniedziałku 27 czerwca:

Tramwaje linii 1 będą kursować na stałej trasie: Osiedle Zawadzkiego – al. Wojska Polskiego – pl. Szarych Szeregów – pl. Rodła – pl. Hołdu Pruskiego – Brama Portowa – Potulicka, bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 2 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: plac Rodła (przystanek 11524) – al. Wyzwolenia (powrót przez pl. Hołdu Pruskiego) – Brama Portowa – Turkusowa, bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 3 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Osiedle Zawadzkiego – ul. Arkońska – rondo Giedroycia – Dworzec Niebuszewo (tor wewnętrzny, przystanek 14722), bez zmian częstotliwości. Oprócz stałych przystanków, dodatkowo będą funkcjonować przystanki: Niemcewicza (14393) na ul. Kołłątaja za skrzyżowaniem z ul. Barbary w kierunku Dworca Niebuszewo oraz dotychczasowy przystanek początkowy Kołłątaja (12702) w kierunku Os. Zawadzkiego.

Tramwaje linii 5 będą kursować na stałej trasie: Krzekowo – pl. Rodła – Stocznia Szczecińska, bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 6 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Gocław – ul. Jana z Kolna – ul. Wyszyńskiego – Brama Portowa – Plac Rodła (przystanek 11534) (powrót przez pl. Hołdu Pruskiego), bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 7 w dni powszednie będą kursować wg zmienionego rozkładu jazdy z częstotliwością co 12 min.

Tramwaje linii 8 w dni powszednie będą kursować wg letniego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości. Kursy wyjazdowe i zjazdowe do/z Gumieniec będą realizowane przez pl. Rodła.

Tramwaje linii 9 będą kursować wg zmienionych rozkładów jazdy, bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 10 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Gumieńce – Brama Portowa – Plac Rodła (przystanek 11534) (powrót przez pl. Hołdu Pruskiego), tylko w dni powszednie w godzinach szczytu, z częstotliwością co 12–24 min.

Tramwaje linii 11 będą kursować na stałej trasie: Ludowa – pl. Rodła – Pomorzany (peron środkowy), bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 12 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Plac Żołnierza Polskiego – pl. Hołdu Pruskiego (powrót przez al. Wyzwolenia) – pl. Rodła – al. Piastów – Pomorzany (peron wewnętrzny), z częstotliwością co 12 min w dni powszednie i soboty, w dni świąteczne co 20 min.

Szczegóły dotyczące autobusowej linii zastępczej 812

Kursy realizowane będą w relacji Niemcewicza – Plac Rodła trasą: Kołłątaja – rondo Giedroycia – al. Wyzwolenia – pl. Rodła – Piłsudskiego – pl. Grunwaldzki – Rayskiego – al. Wyzwolenia – Ofiar Oświęcimia – Staszica – rondo Giedroycia – Kołłątaja (nawrót na rondzie Sybiraków).

Na trasie funkcjonować będą przystanki:

  • Niemcewicza (nr 14394) – przystanek początkowy, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Barbary,

  • Niemcewicza (nr 14393) – przystanek końcowy, dla wysiadających, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja za skrzyżowaniem z ul. Barbary,

  • Kołłątaja (nr 12733) – w kierunku placu Rodła, zlokalizowany w ciągu al. Wyzwolenia za rondem Giedroycia,

  • Kołłątaja (nr 12721) – w kierunku Niemcewicza, zlokalizowany w ciągu ul. Staszica przed rondem Giedroycia (w zatoce),

  • Ofiar Oświęcimia (nr 14221) – w kierunku Niemcewicza, zlokalizowany w ciągu ul. Staszica za skrzyżowaniem z ul. Ofiar Oświęcimia,

  • Odzieżowa (nr 12811 i 12831),

  • Rayskiego (nr 12911 i 12914),

  • Plac Rodła (nr 12710) – przystanek końcowy i początkowy, zlokalizowany w ciągu al. Wyzwolenia przed pl. Rodła (w zatoce parkingowej).

 Kursy wykonywane będą w dni powszednie co 4 minuty w godzinach szczytu, co 6 minut poza godzinami szczytu i co 10 minut po godz. 20.