Duża zielona przestrzeń zamiast parkingu na kilkadziesiąt samochodów – tak prezentuje się plac Orła Białego w nowej odsłonie. Trawnik od poniedziałku będzie dostępny dla mieszkańców Szczecina. Zmiany w tym miejscu to efekt trwającego od lipca 2019 roku prototypowania, które w efekcie końcowym ma zamienić plac Orła Białego w nowoczesną przestrzeń spacerowo-rekreacyjną. Dotychczas jeden z najpiękniejszych placów w Szczecinie był kojarzony raczej z betonem, kostką brukową i parkującymi wszędzie samochodami.

 

„Powiększyliśmy część zieloną, kosztem części betonowej”

Niektórzy zmianami na pl. Orła Białego są zachwyceni, inni na magistracie i aktywistach dążących do reorganizacji tej przestrzeni nie zostawiają suchej nitki. Rozbieżność opinii nie zmienia jednak faktu, że plac Orła Białego przechodzi prawdziwą metamorfozę. Zlikwidowano kilkadziesiąt miejsc parkingowych, a w miejscu dawnego parkingu powstał.

– W ramach prototypowania mieszkańcy sugerowali zwiększenie przestrzeni zielonej na placu Orła Białego, chodziło także o zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających na ten teren. Przeprowadziliśmy postępowanie i wyłoniliśmy wykonawcę, który właśnie teraz kończy prace. Powiększyliśmy część zieloną, kosztem części betonowej. To, co było założone, zostało wykonane. Stworzyliśmy zielony skwer, który być może zmieni się w „małe Jasne Błonia” w centrum miasta. Przewidujemy także większe wydarzenia plenerowe, dla których przestrzeń ta będzie przyjazna – mówi Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

Nowa, zielona przestrzeń ma blisko 1000 metrów kwadratowych powierzchni. Powstała także alejka przecinająca trawnik na dwie części.

Radny Słowik: „Zamiast głośnej, betonowej wyspy ciepła, mamy małą oazę zieleni w samym centrum Szczecina”

Przeciwnicy idei prototypowania i zmian na placu Orła Białego często podnosili argument, że poza wydarzeniami i eventami, na samym placu życia jest niewiele. Jak mówi radny Koalicji Obywatelskiej, Przemysław Słowik, teraz nowa, zielona przestrzeń ma sprzyjać większej aktywizacji mieszkańców.

– To oni będą decydować, jak będą używać tej przestrzeni, zieleń zachęca do odpoczynku. Liczę, że mieszkańcy zamiast siedzieć na ławce, wezmą koc i spędzą czas na trawie. To także miejsce dla okolicznych pracowników, bo będą mogli tu spędzić np. przerwę w pracy. Widzę mnóstwo możliwości wykorzystania tego miejsca – przekonuje Przemysław Słowik. – Centrum miasta jest od tego, żeby wszystkim żyło się dobrze, to musi być przestrzeń ułatwiająca nam funkcjonowanie. Zamiast głośnej, betonowej wyspy ciepła, mamy małą oazę zieleni w samym centrum Szczecina – dodaje Słowik, jeden z orędowników zmian na placu Orła Białego.

Z nowej przestrzeni będzie można korzystać od najbliższego poniedziałku. Zgodnie z zapowiedziami, mają wówczas zniknąć taśmy i płotki okalające trawnik.