„Możemy liczyć tylko na Was – odpowiedzialnych Ludzi Wielkich Serc, którzy rozumieją, w obliczu jak poważnej sytuacji zostaliśmy postawieni” - czytamy w apelu szpitala w Zdrojach, który pilnie potrzebuje kupić dwa urządzenia do dezaktywacji i likwidacji wszelkich zanieczyszczeń występujących w pomieszczeniach oraz łóżko porodowe, które mogłoby być dedykowane zakażonym pacjentkom rodzącym.

To kolejna placówka medyczna w Szczecinie, która w ostatnim czasie zwraca się o pomoc do mieszkańców miasta. Dwa dni temu informowaliśmy o trudnej sytuacji szpitala przy ul. Arkońskiej. Teraz publikujemy prośbę otrzymaną od szpitala w Zdrojach. Placówka, do której w każdej chwili mogą trafić kobiety w ciąży i rodzące zakażone koronawirusem, potrzebuje specjalistycznych urządzeń do zapewnienia czystości i sterylności pomieszczeń szpitalnych oraz łóżka porodowego, które byłoby przeznaczone dla rodzących pacjentek zakażonych koronawirusem. Szpital nie jest w stanie sam sfinansować takich wydatków.

Poniżej cały apel wystosowany przez placówkę:

"Szanowni Państwo – nadszedł czas, gdy w konfrontacji z zaistniałą, bardzo wyjątkową sytuacją, zmuszeni jesteśmy zwrócić się do Was z prośbą o pomoc i wsparcie. Nasz szpital musi pilnie zakupić dwa urządzenia do dekontaminacji pomieszczeń – czyli do dezaktywacji i likwidacji wszelkich zanieczyszczeń (w tym koronawirusów) w nich występujących. Koszt ich zakupu to 139.000 zł. Obecnie, przy wzrastających o setki procent cenach materiałów i produktów medycznych, szpital nie jest w stanie sfinansować takiego przedsięwzięcia ze środków własnych. Możemy liczyć tylko na Was – odpowiedzialnych Ludzi Wielkich Serc, którzy rozumieją, w obliczu jak poważnej sytuacji zostaliśmy postawieni.

Szpital „Zdroje”, decyzją Wojewody Zachodniopomorskiego, został wskazany jako jedyna placówka w województwie do opieki nad kobietami w ciąży, rodzącymi oraz noworodkami i małymi dziećmi zakażonymi koronawirusem COVID-19. Oznacza to, że w każdej chwili mogą pojawić się u nas pierwsi pacjenci wymagający zastosowania najbardziej rygorystycznych procedur sanitarnych. Musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, jak również o bezpieczeństwo personelu medycznego, który - jak doskonale wiecie - stoi na pierwszej linii frontu walki. Jednym z najistotniejszych elementów tego procesu jest potrzeba zapewnienia czystości i sterylności pomieszczeń szpitalnych.

Powietrze może być źródłem zakażenia. Jak wskazują wyniki badań, COVID-19 utrzymuje się w powietrzu przez 30 minut. Na powierzchniach – nawet do 72 godzin. Aparaty do dekontaminacji, które szpital musi pilnie kupić, umożliwiają usunięcie i dezaktywację zanieczyszczeń znajdujących się w danym pomieszczeniu wraz na wszystkich znajdujących się w nim sprzętach. To urządzenia mobilne (jezdne) – mogą być używane w salach chorych, w salach operacyjnych i zabiegowych, w SOR i izbach przyjęć, w izolatkach, salach intensywnej opieki medycznej czy w poczekalniach. Niezwykle ważną z praktycznego punktu widzenia i bezpieczeństwa zaletą jest to, że można je wykorzystywać na salach, w których przebywa pacjent i personel, dzięki czemu nie ma potrzeby czasowego wyłączania pomieszczeń poddawanych dezynfekcji i czyszczeniu. W razie potrzeby mogą pracować 24 h /dobę. Jednocześnie charakteryzują się ogromną skutecznością i wydajnością. Już podczas pierwszej wymiany powietrza dochodzi do zlikwidowania 99,99% mikroorganizmów, takich jak koronawirusy, wirusy, bakterie, grzyby czy pleśnie.

W walce z pandemią liczy się dosłownie każda złotówka. Brakuje nam środków ochrony osobistej – tych podstawowych, niezbędnych do codziennego funkcjonowania szpitala, jak również specjalistycznych, gwarantujących pełną ochronę biologiczną. Brakuje sprzętów i aparatury medycznej – w tym dodatkowego łóżka porodowego, które moglibyśmy odrębnie dedykować zakażonym pacjentkom rodzącym.

Zwracamy się do Państwa – przedstawicieli firm, instytucji, organizacji, jak również osób prywatnych – naszych Przyjaciół, z ogromną prośbą o pilne wsparcie i pomoc w sfinansowaniu zakupu niezbędnych urządzeń, sprzętu i środków!

Jeżeli chcieliby uzyskać Państwo więcej informacji na temat potrzeb szpitala i możliwości wsparcia – serdecznie prosimy o kontakt! Jesteśmy do Państwa dyspozycji!

- Teresa Birecka – koordynator – tel. 727581835, zdroje@szpital-zdroje.pl

- Magdalena Knop – rzecznik prasowy szpitala – tel. 880016688, rzecznik@zoz-zdroje.pl

Środki finansowe można przekazywać na specjalnie wydzielone do tego celu konto bankowe szpitala:

Bank PKO BP 28 1020 4812 0000 0602 0084 5404

To rachunek bankowy utworzony na ściśle określony cel. Wszystkie środki, które zostaną na niego przelane, będą przeznaczone bezpośrednio na przeciwdziałanie i usuwanie skutków koronawirusa COVID-19 w naszym szpitalu.

Z góry serdecznie dziękujemy za wszelką okazaną pomoc i wsparcie! Prosimy, dbajcie o siebie! I pamiętajcie - my zostajemy dla Was w pracy – Wy pozostańcie dla nas w domach!

Dyrekcja i pracownicy szpitala „Zdroje”"