Już jutro, 6 czerwca, Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na premierę online! Tym razem w serwisie YouTube będzie można obejrzeć balet „Pieśń o ziemi” z żywiołową muzyką Romana Palestra i w choreografii włoskiego mistrza tańca Paola Mangioli.

„Pieśń o ziemi” jest częścią spektaklu pod tytułem „Wieczór baletów polskich” zrealizowanego w maju 2019 roku, w wykonaniu baletu oraz orkiestry Opery na Zamku pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka.

Sztuka Romana Palestra składa się z trzech kompozycji nawiązujących do polskiej ludowości – sobótki, wesela i dożynek. Obok motywów ludowych kompozytor wprowadza własne tematy i sięga też do nowoczesnych środków wyrazu.

Choreografia do spektaklu jest dziełem włoskiego artysty Paola Mangioli, dyrektora baletu narodowego na Malcie, który w nowatorski sposób zinterpretował sztukę. Zaskakującej choreografii towarzyszą ogromny ładunek energii w muzyce oraz kostiumy i scenografia rodem z Matrixa.

Mangiola nie położył nacisku na fabułę dzieła, przeniósł muzykę na czysty ruch. Jak pisał: „Używając każdego elementu utworu i tworząc chwilami wysoce nasycone zdarzenia choreograficzne, ale także wolniejsze segmenty adagio, chciałem oddać kompozycję taneczną, która porusza się w przestrzeni jak poszczególne barwy tęczy, biały szum i spikselowane zdjęcia. W rezultacie chciałem stworzyć przestrzeń, w której możemy zastanowić się nad tarciem pomiędzy kontrolą a nieprzewidywalnością, nad rozłożeniem na części i ponownym dopasowaniem systemu, który nas otacza, nad technologicznym chaosem w zestawieniu z ludzką równowagą”. „Pieśń o ziemi” przedstawia złożoną relację współczesnego człowieka ze światem cyfrowym. Portretowane społeczeństwo współistnieje z nierzeczywistą materią obrazów wygenerowanych przez procesory i karty graficzne. Na scenie widzimy proces pochłaniania jednostki przez cyfrowe medium, reprezentowane przez sieć drobnych obiektów, pryzmatycznie rozszczepiających światło. Niepokojący obraz współczesności.

W najbliższą sobotę, 6 czerwca, sztuka będzie miała swoją premierę online. Będzie można ją obejrzeć na kanale Opery na Zamku w Szczecinie: https://www.youtube.com/user/OperaNaZamku/

Poza „Pieśnią o ziemi” na kanale YouTube Opery na Zamku dostępne są nagrania opery „Guru” Laurenta Petitgirarda oraz „Na kwaterunku” Roberta Bondary.