Siadło Dolne to miejscowość oddalona od Szczecina o zaledwie 12 km. Jest urokliwie położona nad brzegiem Odry Zachodniej. Od dwóch latach jest jeszcze jeden ważny powód by odwiedzić to miejsce – nagrodzona w konkursie na najlepszą przestrzeń nowa infrastruktura rekreacyjno-turystyczna na nabrzeżu. Z pomostami, altanami piknikowymi czy miejscami na grilla.

Siadło Dolne jest dziś idealną bazą wypadową na kajakowe wycieczki po kanałach Międzyodrza. Na wyremontowanym nabrzeżu powstały trzy pomosty z systemami trapowymi, elementy do bezpiecznego cumowania, umocniona została linia brzegowa. Obok pojawiły się m.in. altany piknikowe, mejscq na gilla, stoły do gry w szachu lub warcaby. Dogodną komunikację zapewnia nowy ciąg pieszo-rowerowy.

Inwestycja w aktywną turystykę

Wcześniej nadodrzańskie nabrzeże w Siadle Dolnym było zaniedbane. Zmieniło się to dzięki wartej 4,2 mln zł inwestycji Gminy Kołbaskowo, która otrzymała dofinansowanie w wysokości 2,1 mln zł z eurofunduszy Urzędu Marszałkowskiego, czyli z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 (działanie 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych).

- Mocno wspieramy turystykę aktywną. W naszym regionie daje ona olbrzymie możliwości m.in. do uprawiania kitesurfingu, golfa, żeglarstwa czy kajakarstwa. To jest nasz wielki atut w walce o turystów. Infrastruktura taka jak w Siadle Dolnym z jednej strony tej tendencji sprzyja, a z drugiej rozwija siec marin, portów i przystani w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego zlokalizowanego także na rzece Odrze - podkreślał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

„Zachęca do rekreacji nad wodą”

Nowa infrastruktura rekreacyjna szybko znalazła uznanie wśród turystów. Doceniła ją również kapituła konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego

- Gminie Kołbaskowo udało się stworzyć bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce o oddziaływaniu ponadlokalnym. Całość zagospodarowana w sposób wyważony, nieingerujący zbyt mocno w otaczającą przyrodę, zachęca do rekreacji nad wodą, poznawania pięknych terenów Międzyodrza  – tłumaczył Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

- Jesteśmy szczęśliwi, że to miejsce zostało docenione. Cieszymy się, że podoba się naszym mieszkańcom i gościom. Zostało pięknie zaprojektowane i zrealizowane – dodawała wójt Małgorzata Schwarz.

W tym roku, przez pandemię koronawirusa, rozpoczęcie sezonu turystycznego się opóźniło, ale w Siadle Dolnym widać już coraz więcej turystów, wybierających się na kajaki czy wycieczkę rowerową.