Wiele spotkań autorskich i paneli dyskusyjnych, projekcje filmów dokumentalnych, zajęcia warsztatowe oraz spacery miejskie. To propozycje programowe nowego szczecińskiego festiwalu literackiego, nawiązującego do 30. rocznicy przemian systemowych w Polsce. Wśród zaproszonych gości są znani i nagradzani reporterzy, dziennikarze i pisarze, m.in. Olga Drenda, Michał Matys czy Remigiusz Grzela, a wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

Z innej perspektywy

Pierwsza edycja Festiwalu OKOlice Literatury pod hasłem: Transformacja rozpocznie się dokładnie 20 września. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny i co ważne, część z nich będzie tłumaczona na język migowy. Organizatorzy przygotowali festiwal poświęcony literaturze non-fiction z kilku powodów. Nie tylko dlatego, że jest to gatunek szczególnie teraz popularny. Reportaże o współczesnej Polsce pokazują ludzi i dobrze znane wydarzenia z innej, nieznanej nam perspektywy. Jest to wielkim walorem, dlatego niewątpliwie warto o nich mówić i poznawać ich autorów.

Spacer po przełomowych miejscach

Większość punktów programu zaplanowano w bibliotece ProMedia (al. Wojska Polskiego 2). Cały festiwal rozpocznie się jednak od spaceru „Szczeciński przełom i rok 1989”, który poprowadzi znany przewodnik miejski, Przemysław Głowa (początek 20 września o godz. 16.00 na pl. Solidarności). Następnie w ProMediach (o godz. 18.00) Dorota Karaś – reporterka, autorka książki „Cybulski, Podwójne salto” oraz Marek Sterlingow będą rozmawiali o działaczce Wolnych Związków Zawodowych, Annie Walentynowicz (prowadzenie: Katarzyna Rembacka).

Wydarzenia dla dzieci i zapisywanie okolicy z Kąckim

Najwięcej będzie się działo w sobotę, 21 września. Wtedy festiwal przeniesie się do dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. W oddziale nr 4 (przy ul. Barnima 25) od godz. 10.00 zostaną przeprowadzone warsztaty dla dzieci „Papierowa rewolucja” (prowadzenie: Mateusz Lipko), a o 12.00 rozpocznie się spotkanie z Michałem Rusinkiem dotyczące wydanej przez niego pięć lat temu publikacji „Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności”, ilustrowanej przez Joannę Rusinek. W filii nr 38 (przy ul. 26 Kwietnia 1) o godz. 10.00 rozpoczną się warsztaty pisarskie pod hasłem „Zapisać OKOlicę”. Poprowadzi je Marcin Kącki, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, autor takich książek jak „Plaża za Szafą” czy „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” (na te zajęcia obowiązują zapisy).

Pomysłowość i duchologia. Rozmowa z Olgą Drendą

Tego dnia przygotowano aż cztery spotkania autorskie w ProMediach. O godz. 12.00 z czytelnikami spotka się Joanna Solska, dziennikarka związana z tygodnikiem "Polityka" i radiem TOK FM (prowadzenie: Anna Godzińska).

Dwie godziny później rozmowę z Olgą Drendą, autorką wyróżnionej niedawno Nagrodą Gdynia, eseistycznej książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, poprowadzi Michał Radomił Wiśniewski (szczeciński pisarz, autor powieści „God Hates Poland”). Na pewno będzie mowa o wcześniejszej bardzo cenionej jej publikacji "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji".

O godz. 16.00 spotkanie z Marcinem Kąckim poprowadzi dziennikarka Radia Szczecin, Agata Rokicka.

Dyskusja o Teresie Torańskiej

Z pewnością warto wziąć także udział w dyskusji o Teresie Torańskiej. Ekspertami, świetnie znającymi tę znakomitą reporterkę są Remigiusz Grzela (autor książki „Podwójne życie reporterki. Fallaci i Torańska”) oraz Małgorzata Purzyńska, która opublikowała m.in. takie tytuły jak „Ja, My, Oni. Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską”. Rozmowę, która rozpocznie się o godz. 18.00 poprowadzi Bernadetta Darska, krytyczka literacka, dziennikarka, pisarka, wykładowczyni w Szkole Mistrzów Pióra w Collegium Civitas.

Na tropach PRL-u

Niedziela (22 września) to możliwość , by przejść się po mieście, tropiąc przeszłość. Dla chętnych na taką aktywność przygotowano spacer „Szczecin śladami PRL” (pod przewodnictwem Justyny Machnik). Zbiórkę zaplanowano przy pl. Szarych Szeregów obok pomnika J. Piłsudskiego, o godz. 11.00.

Dwa dokumenty filmowe w ProMediach

Tego dnia zaplanowano też w ProMediach pokaz „Filmu o wolnej Polsce” w reżyserii Ireneusza Englera, ukazującego wydarzenia transformacji ustrojowej w wypowiedziach Leszka Balcerowicza, Czesława Bieleckiego, Piotra Bikonta czy Waldemara "Majora" Fydrycha (godz. 12.00). Po jego zakończeniu zobaczyć będzie można dokument „Miasto bez Boga” (reż. Jacek Petrycki) - opowieść o Nowej Hucie, która miała być pierwszym miastem bez Boga i kościoła, a stała się miejscem szczególnie naznaczonym buntem i oporem wobec socjalistycznej władzy. Dyskusję po projekcjach poprowadzi znany szczeciński naukowiec i historyk, Eryk Krasucki.

O Bierucie i zagadkach powojennej historii

On także będzie gospodarzem ostatniego spotkania autorskiego festiwalu (także w ProMediach o godz. 15.00), którego bohaterami będą Piotr Lipiński i Michał Matys. Pierwszy z nich zajmuje się głównie powojenną historii Polski, a zwłaszcza wydarzeniami z lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Jest autorem książki „Bierut. Kiedy partia była bogiem”. Michał Matys natomiast, to dziennikarz prasowy i telewizyjny, autor cyklu dokumentalnego o PRL "Zagadki tamtych lat" w TVP. Wstęp na to i pozostałe wydarzenia w ramach OKOlic Literatury jest wolny.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie w naszym kalendarzu wydarzeń tutaj