Mowa o bazie dla lodołamaczy, którą przy ul. Karpiej w Podjuchach wybuduje ją firma Strabag. Koszt inwestycji to 22 mln zł. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą, firmą Strabag. Prace budowlane mają rozpocząć się w tym roku.

 

W pierwszym etapie, w miejscu zlikwidowanych ogródków powstanie baza postojowo-cumownicza. Później przyjdzie czas na budowę obiektu biurowo-administracyjnego i zagospodarowanie przyległego terenu.

– W pierwszej kolejności zaplanowana jest rozbiórka infrastruktury działkowej, nabrzeży basenu postojowego oraz istniejących umocnień brzegowych wzdłuż Regalicy. Następnie wybudowane zostanie nabrzeże postojowo–cumownicze dla ośmiu lodołamaczy. Prace obejmą też modernizację basenu manewrowo-postojowego, budowę budynku magazynowo-warsztatowego, garażu oraz wiaty magazynowej – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Celem budowy nowej infrastruktury jest zwiększenie efektywności działań przeciwpowodziowych i lepsze przygotowanie do akcji lodołamania. Pomoże w tym m.in. wspólna lokalizacja dla wszystkich tego typu jednostek.

– Realizując ten program: budowę lodołamaczy czy modernizację obiektów postojowych wpisujemy się w istotny proces budowy dróg śródlądowych łączących Morze Bałtyckie z Morzem Północnym. To będzie pierwsza droga wodna, która będzie wykonana w odpowiednich parametrach śródlądowych, będzie to możliwe w dużej mierze dzięki przebudowie mostu kolejowego w Podjuchach – mówi Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który był obecny podczas podpisywania umowy.

– Szczecin ma najnowocześniejszy w Europie punkt dowodzenia lodołamaczami, to tutaj trwa polsko-niemiecka akcja lodołamania. Podpisujemy dzisiaj umowę o wartości ponad 22 milionów złotych. To będzie najnowocześniejsza baza dla lodołamaczy w Europie, która pomieści polskie lodołamacze, a także niemieckie, gdy zajdzie taka potrzeba – dodał Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich.

Inwestycja jest realizowana w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, finansowanego przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju.