Pierwsi lekarze, pielęgniarki i ratownicy ze 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie przyjęli już szczepionkę przeciwko COVID-19. Docelowo w tej placówce zaszczepionych zostanie ponad tysiąc pracowników ochrony zdrowia.

 

Do szpitala przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie szczepionki trafiły we wtorek. Dostawa pozwoliła na zaszczepienie 75 osób.

– W pierwszej kolejności szczepieniu został poddany personel medyczny naszego szpitala, który pracuje bezpośrednio z chorymi na koronawirusa – wyjaśnia komendant szpitala, płk Krzysztof Pietraszko. – To ważny moment dla naszej placówki i naszych pracowników. Dzięki podanym szczepionkom będą bezpieczniejsi na tzw. pierwszym froncie walki z pandemią.

Aktualnie do szczepień w tej placówce zgłosiło się ponad tysiąc osób.

Wkrótce spodziewane są kolejne partie szczepionki. Placówka jest przygotowana, aby bezpiecznie przechowywać preparat. Szczepionki docierają w pojemnikach, których temperatura pozwala na przechowywanie jej przez kilka dni. W szpitalu uruchomiona została także specjalna chłodziarka niskich temperatur, w której szczepionkę w stanie zamrożonym można bezpiecznie przechowywać nawet przez kilka miesięcy.

109. Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie to szpital drugiego poziomu, przeznaczony obecnie wyłącznie do leczenia zakażonych wirusem Sars-Cov-2. Po zaszczepieniu personelu medycznego, który pracuje bezpośrednio w oddziałach z chorymi, szczepieniom poddani zostaną pozostali pracownicy szpitala, jak również medycy z innych placówek.