Przebudowa al. Wojska Polskiego stała się faktem. Od piątkowego wieczoru ruch na odcinku od ronda Szarych Szeregów do placu Zgody jest niemal niemożliwy, a sam plac zamienił się w rondo. Kierowcy są trochę zdezorientowani, a pieszych na al. Wojska Polskiego jest zdecydowanie mniej. Plan magistratu odnośnie zagospodarowania centrum nie podoba się politykom Prawa i Sprawiedliwości. Rewitalizację al. Wojska Polskiego w ostrych słowach skrytykowała Małgorzata Jacyna-Witt i radni miejscy.


PiS pyta: Dlaczego remont został rozpoczęty przed zakończeniem prac na ul. Królowej Jadwigi, Ściegiennego i Bohaterów Getta Warszawskiego?

Zdaniem Małgorzaty Jacyny-Witt, remont al. Wojska Polskiego to cios w przedsiębiorców, którzy na dwa lata zostają niemal pozbawieni szans na rentowność swoich biznesów. Radna twierdzi, że prowadzenie kilku remontów w centrum miasta jednocześnie sprawia, że piesi i kierowcy omijają je, a co za tym idzie nie odwiedzają sklepów, kawiarni i restauracji.

– Restauracje i kawiarnie przestaną istnieć, bo jak nie będzie normalnego ruchu, to nikt do tych lokali nie będzie przyjeżdżać. De facto w całym kwartale śródmiejskim nie ma miejsc parkingowych i nie zaproponowano mieszkańcom czegokolwiek zastępczego – mówiła Małgorzata Jacyna-Witt. – Apelowaliśmy o ekwiwalent dla przedsiębiorców, gdy rozpoczynał się remont ul. Bogusława. Chcemy zadać prezydentowi Krzystkowi pytania: dlaczego remont al. Wojska Polskiego został rozpoczęty przed zakończeniem prac na ul. Królowej Jadwigi, Ściegiennego i Bohaterów Getta Warszawskiego? Zamykanie tych ulic jednocześnie jest barbarzyńskie dla prowadzących działalność przedsiębiorców.

Politycy PiS zarzucili władzom miasta brak odpowiednich konsultacji z mieszkańcami. Ostrych słów było jednak znacznie więcej.

– To jest zwyczajne chamstwo w stosunku do mieszkańców i przedsiębiorców. Tak się nie robi – grzmiała przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku zachodniopomorskim.

Radni Agnieszka Kurzawa i Krzysztof Romianowski dodali, że obecne inwestycje w mieście to „totalny chaos” i wymieniali miejsca, gdzie obecnie prowadzone są remonty i przebudowy.

Zielony salon zamiast pustej alei. Czy to się uda?

Utrudnienia na śródmiejskim odcinku al. Wojska Polskiego występują od piątku. W środę na placu Zgody wprowadzono ruch okrężny. Plan miasta jest następujący: centrum miasta ma odzyskać swój dawny blask.

– Aleja Wojska Polskiego utraciła swoją rangę i ten projekt jest szansą na wydobycie jej naturalnych walorów. Będzie miała uspokojony charakter. Wprowadzone zostaną duże zmiany w ruchu samochodów, prędkość przejazdów będzie ograniczona do 30 km/h. Nie znikają miejsca parkingowe. Nowością będzie ponad 150 nasadzeń. Drzewa będą potrzebowały czasu, ale już będą widoczne – mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina podczas ubiegłotygodniowej debaty nt. tego miejsc, organizowanej przez Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki i portal wSzczecinie.pl. – Ruch w centrum miasta bardzo się zmieni, ale ta koncepcja nie rodziła się pospiesznie. Ona była dyskutowana w bardzo długim procesie konsultacji z mieszkańcami miasta i przedsiębiorcami. Wybrany projekt jest rekomendowany przez wszystkie grupy interesariuszy.