Dla fanów żeglarstwa (ale nie tylko) to unikalna okazja do obejrzenia najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Już w przyszły weekend, 22 lutego, odbędzie się kolejna szczecińska edycja festiwalu Jachtfilm. W programie znalazły się produkcje z całego świata. Bezpłatne bilety są już dostępne.

Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm to jedyna impreza o tej tematyce w Polsce i jedna z nielicznych na świecie. Jej motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność.

– Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które faktycznie miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. Wszystko z wodą i żaglami w tle – mówią organizatorzy JachtFilm.

Najciekawsze produkcje z całego świata

W programie najnowszej edycji festiwalu znalazło się sześć filmów z całego świata. (Wszystkie produkcje zagraniczne będą prezentowane w wersji z polskimi napisami.)

JachtFilm w Szczecinie rozpocznie pokaz pięknego filmu pt. „Pod gwiazdami Północy”. Jest to historia francuskiej rodziny, która swój rodzinny azyl odnalazła na wmarzniętym w lód jachcie u wybrzeży Spitsbergenu.

Filmem, na który organizatorzy szczególnie zwracają uwagę, jest australijski obraz „Zagubieni”. Opowiada o australijskim żeglarzu Jesse Martinie i jego przyjaciołach. Jesse jest najmłodszym nastolatkiem w historii (18 lat), który opłynął samotnie świat non stop jachtem żaglowym. Będąc u szczytu sławy postanowił zrealizować kolejny wielki projekt żeglarski, który niestety zakończył wielką karierę młodego żeglarza i celebryty. „Zagubieni” to film o bolesnym dojrzewaniu i wchodzeniu w trudny, i jakże inny od własnych marzeń świat ludzi dorosłych.

Wielką atrakcją będzie również pokaz znanego już z polskich kin filmu pt. „Maiden”. Niewiarygodna historia młodej dziewczyny Tracy Edwars, która postanawia wystartować z całkowicie żeńską załogą w regatach dookoła świata w 1998 rok. Film o wielkiej ambicji, determinacji i pokonywaniu społecznych barier przez grupę młodych dziewcząt. Inspirujący, który zostawia mocny ślad w głowach widzów.

Na JachtFilm w Szczecinie będzie można też obejrzeć opowiadającą o przemijaniu ery klasycznych żaglowców piękną animację zrealizowaną przez Google pt. „Wiek żagli”.

Aż dwa nowe polskie filmy

Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędą się jednocześnie pokazy dwóch nowych polskich filmów.

Pierwszy z nich to „Kapitan”, poświęcony osobie Krzysztofa Baranowskiego. Jest to obserwacyjny dokument zrealizowany przez gdyńskiego reżysera Kryspina Plutę. Autor przez prawie trzy lata towarzyszył kapitanowi Baranowskiemu w jego codziennych życiowych sprawach. Film pokazuje zmagania kapitana z ostatnim wielkim projektem żeglarskim, jaki chce zrealizować. Opowiada także, jak żeglarskie cele stają się mniej ważne w obliczu wyzwań rodzinnego życia.

Drugi film to „Normalni kolesie”. Opowiada o grupie zapaleńców, którzy postanawiają zbudować niewielki drewniany jacht, by wziąć na nim udział w regatach „Setką przez Atlantyk”. Świetnie zrealizowany film pokazujący historię „normalnych ludzi” mających wielkie marzenia, za które czasem wypada zapłacić bardzo wysoką cenę…

Wstęp za darmo

Festiwal JachtFilm odbędzie się w Szczecinie w sobotę, 22 lutego, w godz. 11:00 – 21:00. Wydarzenie będzie miało miejsce w Sali Koncertowej S-1 Radia Szczecin. Szczegółowy program i lista filmów dostępne są na stronie http://jachtfilm.pl/2019-2020/szczecin-2020/program/. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny. Wymagana jest internetowa rezerwacja miejsc: https://evenea.pl/event/jachtfilmszczecin/.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm. Sponsorami tegorocznej edycji są Marina Developer, Off Marina oraz armator żaglowca Fryderyk Chopin – firma 3 Oceans. Partnerami wydarzenia są: Centrum Żeglarskie, Yacht Klub Polski Szczecin i Wydawnictwo Nautica.

 

Program:

sobota, 22 lutego, godzina 11.00-21.00

blok 1 w godz. 11:00 – 15:30

- „Pod gwiazdami Północy” / Francja / 2008 / 52 minuty

- „Zagubieni” / Australia / 2009 / 56 minut

- „Wiek żagli” / USA / 2018 / 13 minut

- „Kapitan” / Polska / 2019 / 50 minut

blok 2 w godz. 17:00 – 21:00

- „Maiden” / Wielka Brytania / 2018 / 97 minut

- „Normalni kolesie” / Polska / 2019 / 55 minut

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu.